Možete li mi nešto podrobnije opisati način uzgoja, osobitosti i proizvodne odlike sve popularnijeg Wagyu goveda?
M. Bunjevac, Lika
Wagyu je rano zrela japanska pasmina goveda, osobite kvalitete mesa uvjetovane prvenstveno iznimnom mramoriranošću mesa te velikim i povoljnim udjelom nezasićenih masnih kiselina u intramuskularnom masnom tkivu. Meso ove pasmine prepoznato je kao zdrava namirnica, zbog čega je ova pasmina posljednjih desetljeća postala vrlo cijenjena. Vlada Japana proglasila je Wagyu govedo nacionalnim blagom i zabranila izvoz genetskog materijala. Wagyu goveda uzgajaju se isključivo u čistoj krvi. Godine 1976. dolazi do prvog izvoza Wagyu goveda u SAD, koji je osnova stvaranja “američkog” tipa Wagyu goveda.
Wagyu goveda su crne ili crvene dlake, manjeg tjelesnog okvira. Prosječna visina grebena krave je od 125 do 140 cm, dok je bik visine 130 do 145 cm u grebenu. Prosječna tjelesna težina krave Wagyu pasmine iznosi od 500 do 570 kg, dok bikovi dostižu tjelesnu masu od 750 do 900 kg. Središnji dio tijela, osobito prsni koš, izrazito je dubok, dobro razvijen, mesnat, obujma oko 80,5 cm³, dok su vrat i noge tanki, s jakim zglobovima i tetivama. Papci su čvrsti, a hod lagan. Glava je lagana i skladno građena, s plavkasto bijelim rogovima, fine teksture i okruglog presjeka. Izrazito su zdrave i otporne životinje, lako prilagodljive različitim klimatskim uvjetima. Dobrog temperamenta, znatiželjne i zainteresirane za okolinu. Graviditet im u prosjeku traje 282 do 287 dana. Porođajna masa teladi je mala, od 27 do 32 kg. Za uzgoj u tovu uglavnom se koriste kastrati starosti od 8 do 10 mjeseci, a u tovu provode 18 do 30 mjeseci, odnosno dok ne dostignu tjelesnu masu od oko 630 kg, odnosno 700 do 800 kg.
Hranidba se na početku tova bazira uglavnom na manje energetski bogatim krmivima, dok se ona postepeno povećavaju. Za ovaj način uzgoja karakteristične su dnevne masaže životinja različitim eteričnim uljima kako bi se potkožna mast pravilno rasporedila i omekšala. Junice se masiraju svaki dan do 20 minuta, u razdoblju od svibnja do listopada. Krave Wagyu goveda u razdoblju od kolovoza do listopada zbog visokih temperatura izgube apetit, pa se napajaju pivom ili sakeom u svrhu vraćanja apetita. Prosječna veličina gospodarstava koja ovu pasminu uzgajaju u sustavu krava-tele je osam do devet grla. Bikovi s dvije godine starosti prelaze na tzv. finisher i zob ili lucernu. Stariji bikovi hrane se melasom uz dodatak sijena, zelene krme ili paše, dok se junice hrane voluminoznom krmom bez melase. Dnevni obrok za starije krave sastavljen je od lucerne i krmnog bilja. Proizvodni vijek Wagyu goveda je oko osam godina.
Način uzgoja ovih životinja razlog je zašto njihovo meso zbog svoje kvalitete dostiže jednu od najviših cijena na tržištu. Kilogram Wagyu govedine prodaje se po cijeni od čak 600 eura, dok je najskuplja krava ove pasmine prodana po cijeni od 20.000 dolara.
Wagyu govedo je u Hrvatskoj nedovoljno poznato, iako Hrvatska ima mnoge pašnjačke površine koje su idealne za njegov uzgoj, posebno na područjima Banije, Korduna, Like i Gorskog kotara. S obzirom na trenutno stanje govedarstva u zemlji uzgoj ovih goveda bio bi rizičan, iako je Hrvatska turistička zemlja i ima mnoge prednosti za razvoj elitnog turizma uz ponudu luksuznih namirnica, među koje spada i meso Wagyu goveda.