Susret privrednika u sklopu projekta “Mreža centara za razvoj preduzetništva i prekograničnu saradnju”
U Borovu je 15. novembra održan prvi susret privrednika iz opština Borovo, Negoslavci, Žabalj, Titel i Temerin. Oni su ujedno i projektni partneri na prekograničnom projektu «Mreža centara za razvoj preduzetništva i prekograničnu saradnju»
«Ovo je prvi susret privrednika, koji je predviđen projektom ‹Mreža centara za razvoj preduzetništva i prekograničnu saradnju›, finansiranog iz IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija 2007-2013. godina. Cilj susreta je razvijanje prekogranične saradnje i uspostavljanje dobrosusedskih odnosa», ističe Senka Romić, projekt menadžer iz Borova. Projektom je, između ostalog, predviđeno osnivanje i opremanje četiri preduzetnička centra – u Borovu, Negoslavcima, Žablju i Titelu sa zajedničkom mrežom centara u Temerinu te obuka mladih za pisanje projektnih predloga. U okviru ovog projekta biće održan još jedan susret privrednika u Srbiji kao i preduzetničko-poljoprivredno-inovatorski sajam. Realizacija projekta započela je 1. marta ove godine i traje 18 meseci. Ukupna vrednost projekta je 192 hiljade evra, od čega su opštini Borovo pripale 72 hiljade evra.
U Borovu se okupilo stotinjak privrednika. «Imamo sedam prodavnica u Vukovarsko-sremskoj i Osječko-baranjskoj županiji i 45 zaposlenih, s tendencijom porasta i prodajnih mesta i broja zaposlenih. Planiramo povećati kapacitet klaonice i prodaje mesa, čime ćemo se svrstati u prvu kategoriju klaonica na ovom području i steći mogućnost izvoza u Srbiju i zemlje EU», kaže nam Bojan Bođirković voditelj nabavke, prodaje i marketinga Mesarskog obrta «Bođirković» iz Borova.
«Bavimo se primarnom biljnom i stočarskom proizvodnjom, a sada intenzivnije krećemo u proširivanje i razvijanje prerađivačkih kapaciteta naše klaonice i nadamo se da ćemo u tome imati podršku lokalne samouprave i države», ističe Rada Pogačar, predstavnica vojvođanske firme Titel Agro sa stotinjak zaposlenih. Do sada nisu sarađivali s firmama i privrednicima iz Hrvatske. «Moj zadatak je da ostvarimo prve kontakte, upravo po pitanju mesne i prerađivačke industrije, da u tom delu vidimo šta možemo da uradimo i kakva su iskustva privrednika na ovim prostorima», pojašnjava Pogačar.
Susretu privrednika dve regije, uz predstavnike lokalne samouprave pet opština, prisustvovao je i pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu u Izvršnom veću AP Vojvodine Branislav Bugarski. «Važno je da uspostavljamo i podižemo nivo saradnje s našim komšijama i prijateljima u Hrvatskoj, Mađarskoj i Rumuniji. Mi smo u proteklom periodu ostvarili izvanredne rezultate. Apsorbovali smo 86 % svih sredstava u Srbiji iz fondova prekogranične saradnje. To govori o našoj proaktivnosti. Što se tiče saradnje s Hrvatskom ona je za nas važna i u njoj vidimo veliki potencijal za budućnost jer su sredstva, koja će nam biti na raspolaganju za period od 2014. do 2020. godine, mnogostruko veća», napominje Bugarski.
Takođe, tom prilikom uručeni su sertifikati polaznicima obuke za pisanje projektnih predloga te održana prezentacija šest najboljih projektnih predloga i ideja, projektnih timova mladih iz opština Borovo, Negoslavci i Erdut. Obuku koja je održana u Borovu od 29. avgusta do 3. oktobra uspešno je završilo 20 polaznika. Reč je o mladim, visokoobrazovanim i nezaposlenim osobama, a po dvoje najboljih biće zaposleno u budućim preduzetničkim centrima u Borovu i Negoslavcima, koji će s radom otpočeti iduće godine. Obuku je uspešno prošla i Jelena Bakarić iz Negoslavaca. «Veoma sam zadovoljna obukom. Ovo je bila prilika koja se ne propušta, budući da je besplatna, a omogućila nam je sticanje novih znanja i iskustava. Naš projektni predlog, koji smo danas prezentovali, bavi se zaštitom okoliša, sanacijom divljih deponija i postavljanjem zelenih ostrva», priča nam mlada pravnica.
Zamenik vukovarsko-sremskog župana iz redova srpske zajednice Đorđe Ćurčić čestitao je domaćinima, opštinama Borovo i Negoslavci na uspešnoj organizaciji susreta privrednika dve regije, a polaznicima obuke na uspešno završenoj obuci i dodao: «Raduje me što su opštine Žabalj, Titel i Temerin zajedno s našim opštinama (Borovo i Negoslavci) ušle u partnerski odnos. To je možda mali korak, ali veoma značajan za budućnost, s obzirom na mogućnosti koje se otvaraju za povlačenje sredstava iz EU fondova. Ako nismo edukovani, ako nemamo ljude koji će moći da te ideje stave na papir i implementuju, onda ti novci kao da i ne postoje», podvlači zamenik vukovarsko-sremskog župana Ćurčić.
Načelnik opštine Borovo, Zoran Baćanović izrazio je zadovoljstvo što je opština Borovo bila domaćin susretu privrednika i dodao: «Nadamo se da se neće stati na ovome, nego da će ovaj projekat iznedriti nove poslovne ideje, čime ćemo stvoriti pretpostavke za razvoj preduzetništva». On je posebno pohvalio dobre projektne ideje i predloge, kao rezultat obuke mladih u Borovu. «Svi ti projektni predlozi bazirani su na potrebama naših opština. S tim idejama se, kada se uobliče i postave u realne okvire, već sutra može aplicirati prema hrvatskim i fondovima EU. Nadamo se da ćemo na taj način poboljšati kvalitet života u našim opštinama i omogućiti mladim ljudima da lakše dođu do posla i uključe se u privredne tokove», zaključuje načelnik opštine Borovo.
Posle susreta privrednika i dodele sertifikata u borovskom Kulturnom centru, privrednici su posetili Poljoprivrednu zadrugu «Brestove međe» u Borovu gde im je domaćin bio direktor zadruge Branko Perišić. Zadruga je osnovana 1999. godine, zahvaljujući projektu norveške Vlade, koji je proveden u saradnji s Opštinom Borovo, a u cilju revitalizacije života i privrednog oporavka područja pogođenih ratom. «Danas poslujemo na širem vukovarskom području, tako da trenutno poslovanje u brojkama iznosi negde oko 4 miliona evra na godišnjem nivou. Od prošle godine smo distributeri «AS hibrida» iz Srbije i očekujemo dalju saradnju s privrednim subjektima iz te države», zaključuje direktor borovske poljoprivredne zadruge koja danas okuplja 33 zadrugara i veliki broj kooperanata.