U vukovarskoj Privrednoj zoni počela izgradnja poslovno-inovacionog centra vrednog 35 miliona kuna
U vukovarskoj Privrednoj zoni prigodnom svečanošću koja je održana početkom ovog meseca ozvaničen je početak izgradnje Poslovno-inovacionog centra, BIC-Vukovar (Business Inovation Center – Vukovar). Projekat ukupne vrednosti 35 miliona kuna biće realizovan na površini od 15.776 kvadratnih metara, u sedam faza. Prva faza započinje rekonstrukcijom bivšeg pogona fabrike Borovo – Borovo poli.
Realizacijom ovog projekta Grad Vukovar stvara preduslove za razvoj preduzetništva kroz stvaranje i rast firmi baziranih na novim tehnologijama što će dovesti do otvaranja novih radnih mesta, doprineti smanjenju nezaposlenosti i omogućiti razvoj privrede na vukovarskom području. Izvođač radova je građevinska firma Planum građenje d.o.o. iz Vukovara koja bi taj posao, težak oko 10,3 miliona kuna, trebalo da završi u roku od 100 dana, odnosno najkasnije do sredine leta iduće godine.
Sredstva za realizaciju prve faze projekta, koja obuhvata obnovu krova, fasade i zatvaranje zgrade, obezbedio je Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara. U rekonstruisanom prostoru nekadašnjeg pogona Borovo poli predviđen je smeštaj za tri centra – Centar inovativnog preduzetništva, Edukacioni centar te Proizvodni centar. Projektna dokumentacija za izgradnju Poslovno-inovacionog centra Vukovar izrađena je u sklopu projekta «Inovativno umrežavanje i privredna saradnja regija Tuzla i Vukovar» finansiranog od strane EU, a podrazumeva rekonstrukciju dve zgrade, nekadašnjeg Borovo polija i štamparije «Borovo» u kojoj će biti smešten i četvrti centar: Preduzetnički centar koji je namenjen start-up firmama i ostalim potencijalni preduzetnicima.
«Cilj pokretanja projekta izgradnje Poslovno-inovacionog centra je razvoj zaokruženog koncepta podrške inovativnom, tehnološki i proizvodno orijentisanom preduzetništvu. Naš cilj je, dakle, privući nove preduzetnike i pružiti im kompletan paket usluga, počev od poslovnog prostora pa preko raznih intelektualnih i administrativnih usluga», ističe Ivana Zujić, asistent na ovom evropskom projektu. U projektu Tuzla je vodeći funkcionalni partner. Vrednost projekta s hrvatske strane je oko 250 hiljada evra. «Aktivnosti su podeljene u tri grupe tako da smo proveli edukaciju preduzetnika putem radionica i štampali kataloge, a najznačajnija aktivnost ovog projekta je izrada projektne dokumentacije za preduzetnički inkubator, odnosno Poslovno-inovacioni centar zbog kojeg smo danas ovde. Vrednost te konkursne dokumentacije je oko 22 hiljade evra. Projekat traje 24 meseca, a završava u martu 2013.», pojašnjava Ivana Zujić. «Kao indikator za projekat imali smo 600 kontakata između privrednika Tuzle i Vukovara. Zapravo, glavni cilj projekta je povezivanje preduzetnika s područja Hrvatske i BiH, odnosno s ove dve regije. Planira se i nekoliko novih projekata na području prekogranične saradnje s BiH, tako da verujem da smo u Vukovaru s ovim projektom probili led i otvorili vrata budućoj saradnji, što se tiče projekata finansiranih od strane EU», dodaje naša sagovornica.
«Zašto ovo nije ranije ostvareno? Ne volim govoriti o prošlosti, ali je važno reći zašto baš danas?! Zato što su neki ljudi napravili projekat, našli novac i mogućnost da se on finansira u sklopu prekogranične saradnje Tuzle i Vukovara. Ranije to nismo mogli jer su neki stvarali preduslove kojima se kočio razvoj privrede. Mi od 2009. godine pokušavamo raspetljati situaciju u vukovarskoj Privrednoj zoni. Neki su bez ikakve garancije da mogu realizovati svoj projekat potpisivali ugovore s Privrednom zonom, zauzeli prostore a da u dve godine nisu imali obavezu da plate ni kune Privrednoj zoni. Dok to nismo raspetljali i te ugovore raskinuli nismo ni mogli pokrenuti nove projekte», rekao nam je gradonačelnik Željko Sabo koji je takođe prisustvovao svečanosti početka gradnje Poslovno inovacionog centra.
«Nadam se da ćemo u okviru daljeg finansiranja naići na plodno tlo i kod Ministarstva gospodarstva, malog i srednjeg poduzetništva, kao i kod Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara. S obzirom da je EU finansirala ovaj projekat, očekujemo i aplikacije za EU fondove. Znamo da je u prostoru nekadašnjeg Borovo polija radilo oko pet hiljada ljudi. Uspemo li ostvariti svoju viziju, mislim da bi ovde, kad uredimo ovaj prostor, moglo da radi blizu 1.500 ljudi», poručio je vukovarski gradonačelnik.
U vukovarskoj Privrednoj zoni danas posluje pet firmi koje zapošljavaju 60-70 radnika. Po rečima Dragana Njegića, direktora Privredne zone i pročelnika Upravnog odeljenja za privredu, EU projekte i međunarodnu saradnju Grada Vukovara, u Privrednoj zoni Vukovar ima još dosta slobodnih parcela za investicije.
«Pre nego što smo raskinuli ugovore koji nisu realizovani, govorilo se da je sve zauzeto. Trenutno u Privrednoj zoni posluje pet firmi. Imamo jednu firmu s kojom je potpisan ugovor, a investicija nije realizovana pa smo podneli tužbu za naplatu dugovanja. Uz taj slučaj imamo još jednu investiciju koja je započeta, a nije završena, tako da ćemo do kraja godine videti da li ćemo raskinuti i taj ugovor. Takođe, imamo potpisana tri nova ugovora s investitorima koji su započeli realizaciju investicije. Napravljena je projektna dokumentacija i očekujemo da će započeti s gradnjom. Imamo još jednu investiciju vrednu devet miliona evra koja je u postupku ishodovanja lokacijske dozvole, te potpisane predugovore s tri mala investitora», kaže pročelnik Njegić.
Pošto su to velike parcele, od po 3 hektara, ostaje još oko 10 hektara slobodnog prostora. Ukupna površina zone je 33 hektara, neto površina je negde 25 hektara, a ostalo je infrastruktura. «Prvobitno smo planirali 500 novih radnih mesta u Privrednoj zoni, a sada računamo na bar hiljadu novih radnih mesta, ukoliko se naravno realizuju najavljene investicije», naglašava gradski pročelnik za privredu.