Jovan Dučić – veliki srpski pjesnik neraskidivo vezan za rodno Trebinje

Piše: Žarko Marković

Rodom iz Trebinja su brojne poznate ličnosti, od istoričara Jovana Deretića preko košarkaša Vladimira Radmanovića, Dejana Bodiroge, Milana Gurovića, Predraga Danilovića do glumaca Nataše Ninković i Nebojše Glogovca. Ipak, ogromna većina Trebinjaca na pitanje ko je najvažnija znamenita ličnost iz njihovog grada, bez trunke razmišljanja, odgovoriće samo jedno – Jovan Dučić

Jovan Dučić

Trebinje, najveći grad na jugu Republike Srpske, posljednjih godina prepoznat je kao jedna od njenih najvažnijih turističkih destinacija. Blizina mora (Herceg Novi i Dubrovnik su udaljeni 40-ak minuta vožnje, ako ne čekate dugo na granici) i burna istorija dovoljno su jak mamac za goste iz svih krajeva svijeta, a prošle godine pao je i rekord u broju noćenja. Prema zvaničnim podacima, grad je posjetilo više od 25 hiljada turista iz čak 71 države. U ovoj godini lokalni turistički radnici očekuju još bolje rezultate.

Rodom iz ovog grada su brojne poznate ličnosti, od istoričara Jovana Deretića preko košarkaša Vladimira Radmanovića, Dejana Bodiroge, Milana Gurovića, Predraga Danilovića do glumaca Nataše Ninković i Nebojše Glogovca. Ipak, ogromna većina Trebinjaca na pitanje ko je najvažnija znamenita ličnost iz njihovog grada, bez trunke razmišljanja, odgovoriće samo jednoJovan Dučić.

Jovan Dučić
Jovan Dučić, foto: Wikipedia

Od smrti velikog srpskog pjesnika prošlo je nešto više od 80 godina. Dučić se, podsjetimo, upokojio u američkom gradu Geri, na Blagovijesti, 7. aprila 1943, a njegovi posmrtni ostaci prenijeti su u njegov rodni grad krajem oktobra 2000. godine, kada su sahranjeni u novoizgrađenoj crkvi Hercegovačka Gračanica, smještenoj na brdu Crkvina sa kojeg se pruža predivan pogled na cijeli grad. Njegovi posmrtni ostaci nekoliko dana su obilazili Srbiju, Crnu Goru, rodnu Hercegovinu, a poseban kuriozitet leži u činjenici da Dučić za života nikada nije bio na području Crne Gore, što je posebno čudno imajući u vidu da je bio veliki poštovalac lika i djela Petra Petrovića II Njegoša. Posthumno, želja mu je ostvarena. Njegovi posmrtni ostaci prošli su kroz Podgoricu, Danilovgrad i Nikšić.

Zanimljivo je da istorija daje različite odgovore na pitanje kada je tačno rođen Jovan Dučić. Po istoričaru Peri Slijepčeviću, desilo se to 1872. u Trebinju, a isto je smatrao i Svetozar Ćorović. Neki drugi istoričari pak tvrde da je rođen 1874. Ima lutanja i sa mjestom rođenja. Jedni navode da je u pitanju selo Podgljivlje nadomak Trebinja, a drugi da se radi u mjestu Hrupjela. Istina je, vele mještani Podgljivlja, negdje na sredini. Po njima, veliki pjesnik jeste rođen u Podgljivlju, ali su se njegovi brzo preselili u Hrupjelu, gdje je proveo djetinjstvo. Mediji su prije nekoliko godina u Podgljivlju pronašli 95-godišnju Dragu Bošković, djevojački Dučić, koja se zaklela da je pjesnik sigurno rođen u tom selu, a starica je ponudila i novo gledište na godinu rođenja tvrdeći da je Jovan na svijet došao 1873.

Puno važniji dijelovi Dučićeve biografije uglavnom su poznati široj javnosti. Nakon završetka osnovne škole u Trebinju, upisuje trgovačku školu u Mostaru, a zatim i učiteljsku u Sarajevu. Posebno je važan period od 1895. do 1899. kada se u Mostaru druži sa Aleksom Šantićem i Svetozarom Ćorovićem. Pokreće i čuveni časopis Zora, a često biva hapšen zbog stavova i pjesama. Odlazak na studije u Ženevu i desetogodišnji boravak u tom gradu, kao i u Parizu, nije uticao da zaboravi rodni kraj i svoj narod. Nakon što je završio pravo, stiže u Srbiju, gdje stupa u diplomatsku službu i kao diplomata narednih deceniju i po radi u Rimu, Madridu, Atini i Kairu. Drugi svjetski rat zatiče ga u Madridu, ali nakon što španske vlasti priznaju NDH, prelazi u Lisabon, a zatim i „preko bare“, u američku državu Indijanu, gdje je živio jedan od njegovih rođaka. Tu će i okončati život.

Tridesetih godina posebnu pažnju poklanjao je rodnom gradu. U Trebinje je iz Rima brodom poslao zbirku arheloških predmeta koja je poslužila da u tom gradu bude otvoren prvi muzej. Vrhunac se zbio 1934. godine kada je platio hrvatskom kiparu Tomi Rosandiću da izlije spomenik Njegošu. U Trebinju je tako postavljen prvi spomenik Njegošu ikada. Njegov legat danas se čuva u Narodnoj biblioteci Trebinje i obuhvata 6.652 bibliotečke jedinice, od čega je 4.500 monografskih publikacija, a ostalo su serijske publikacije, novine, časopisi i pisma.

„Car Dušan je ovde dolazio da pregovara sa Dubrovčanima. Кraljica Jelena Anžujska, majka Dragutina i Milutina, imala je ovde na Trebišnjici svoj dvor i provodila je zime u ovoj izvanrednoj klimi. Prema tome, posle Beograda, Trebinje je možda najistaknutiji istorijski grad kojeg imamo“, naveo je Dučić svojevremeno u jednom tekstu o rodnom gradu.

Jovan Dučić
Panorama Trebinja, rijeke Trebišnjice i planine Leotar. Foto: Zvonimir Barisin, Pixsell

Spomenik Njegošu koji je za života podario svom gradu prije nekoliko godina je restauriran i ponovo postavljen na lokaciju pod čuvenim platanima. Nedaleko od njega nalazi se i spomenik samom pjesniku. I da ništa drugo nema u gradu, ova dva spomenika svakako su dovoljan razlog za posjetu Trebinju.

 

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: