HNB kao mjenjačnica

Piše: Dušan Cvetanović

Ispod radara šire javnosti prošlo je gostovanje Ivana Lovrinovića u emisiji HRT-a “Nedjeljom u 2” u kojoj je taj profesor monetarne politike na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu pokušao objasniti zašto …

Ispod radara šire javnosti prošlo je gostovanje Ivana Lovrinovića u emisiji HRT-a “Nedjeljom u 2” u kojoj je taj profesor monetarne politike na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu pokušao objasniti zašto je hrvatsko gospodarstvo i društvo u cjelini, metaforički govoreći, otišlo k vragu.

Posljednjih mjeseci eksponirao se u rješavanju spora između dužnika u švicarskim francima i bankara, a njegovi stavovi u kojima je banke optuživao za nezakonit rad i stjecanje ekstraprofita navukli su mu na vrat mlade bankarske snage koje su ga bez okolišanja prozvale šarlatanom i neznalicom.

U državi u kojoj najveća oporbena stranka gospodarski program naručuje pouzećem iz Njemačke, a Vlada statistički rast od 0,05 posto naziva izlaskom iz recesije, pravo je osvježenje čuti stavove i ovakvih stručnjaka, kojima ekonomski rječnik ne završava na citiranju bankarskih biltena i njihovih analitičara koji svako odstupanje od zadanog puta u propast nazivaju herezom, a njihove autore redikulima i cirkusantima. Dok političke elite bježe od bilo kakve pomisli na ukidanje valutne klauzule i dovođenje tečaja kune u realne okvire, Lovrinović otvoreno progovara o deformacijama monetarnog sustava, ideološkom pozicioniranju guvernera Hrvatske narodne banke (HNB) Borisa Vujčića i potpuno sumanutom odnosu između bankarskog sektora i države. Monetarna vlast, utjelovljena u HNB-u, napravila je više štete Hrvatskoj od bilo kojeg mogućeg rata i prirodne katastrofe, čije su posljedice vidljive u eksploziji vanjskog duga, raspadu domaće proizvodnje i nekontroliranom rastu uvoza. Upravo zbog toga HNB je najzaštićenija institucija u Hrvatskoj, a svaka kritika njegove politike ocjenjuje se kao nedopustiv pritisak gori od onoga na pravosudnu vlast. Lovrinović je konačno izrekao i ključne ocjene: HNB je mjenjačnica, tečaj kune je precijenjen i u suradnji s valutnom klauzulom uništava domaću proizvodnju. Nazvavši guvernera Vujčića “direktorom najveće mjenjačnice u zemlji”, a HNB “institucijom koja ne obavlja najvažnije zadatke centralne banke jer ne daje kredite bankama bez da one moraju prodavati devize”, Lovrinović je definirao problem i postavio dijagnozu hrvatskom financijskom sustavu, ali i Hrvatskoj kao državi jer se upravo u tome ogledaju sav jad i nepostojanje državnog suvereniteta.

Upravo iz tih razloga tragikomično je slušati naklapanja premijera Zorana Milanovića o nedostatku povjerenja kao ključnom uzroku hrvatskog ekonomskog čuda s negativnim predznakom ili pak Karamarkova nesuvisla trabunjanja o reformama poreznog sustava kao načinu izlaska iz krize. Zapanjujuće je i koliko se u političkim krugovima bježi od suštine problema, od jezgre koja producira nezaposlenost i siromaštvo, gladnu djecu u vrtićima i radnike bez plaće, ovrhe, deložacije, iseljavanje i depopulaciju. Javno mnijenje i dalje ne želi čuti i prihvatiti da su korupcija i prevelik državni aparat, koje se često apostrofira kao ključne krivce ekonomske zaostalosti, samo posljedica pogrešne regulacije novca odnosno sistemske korupcije koju su političari ugradili u zakone, a koja banke stavlja u povlašten položaj na tržištu, čak i iznad same države i njenih institucija.

Ulazak Hrvatske u Europsku uniju dodatno je zakomplicirao postojeće stanje jer je HNB usklađivanjem s europskom regulativom postao potpuno neovisan o državi i vezao se uz Europsku centralnu banku (ECB). Tako danas imamo situaciju da jedna od najvažnijih institucija u državi ne prati ekonomske trendove u zemlji nego čeka signale iz središta ECB-a. Istovremeno, naš dični guverner potpuno neutemeljeno straši građane pričama o jugoslavenskoj inflaciji jer zna da su ideološki argumenti politički efikasniji od suhoparnih činjenica i znanstvenih teza. Samim time jasno je kako je došlo do epidemije inficiranih kredita u švicarcima, nerealnog tečaja kune i svih ostalih “paketa” čije negativne posljedice svoju manifestaciju u realnom životu tek trebaju dobiti.

U takvoj situaciji uvoz cvjeta, a domaća proizvodnja se vuče po dnu, pa teza profesora Lovrinovća o tzv. kumovskom (kroni) kapitalizmu, odnosno sprezi poduzetničke elite i nositelja izvršne vlasti, dobiva svoju punu potvrdu. Priča o 200 bogatih obitelji nije stala na privatizacijskoj pljački i prvobitnoj akumulaciji kapitala, nego se protegla sve do danas, kada se monetarnim alatima osigurava prosperitet uvozničkog lobija. Najugledniji hrvatski poduzetnici poput Todorića, Tedeskija i sličnih obogatili su se upravo na uvozu strane robe, a domaći proizvodni divovi bili su osuđeni na dugotrajnu i mučnu smrt.

Srećom, tehnike prodavanja magle i bacanja prašine u oči, što su režimski ekonomski kvazistručnjaci doveli do savršenstva, polako gube svoj utjecaj jer je egzistencija građana dovedena do stanja nepodnošljivosti, a prazan trbuh ipak bistri um i navodi na razmišljanje kakve nam to programe podvaljuju i u čiju korist su ti programi napisani. Jedino za čim treba žaliti je propadanje koje traje tako dugo i još će, nažalost, trajati, sve dok osiromašena većina ne shvati da rješenje ne mogu dati mediokriteti nego stručnjaci poput profesora Lovrinovića.

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: