U julu ove godine je konstituisan novi saziv Veća srpske nacionalne manjine u opštini Nijemci. Za predsednika je izabran Ilija Vujaković – profesor geografije zaposlen u Osnovnoj školi Stari Jankovci. Novi saziv čini 10 članova. Svi su mlađe životne dobi.
– Opština Nijemci ima oko 4500 stanovnika. Prema veličini opštine i udelu srpskog stanovništva određuje se broj članova Veća. U našoj opštini živi 11% Srba, koji su uglavnom naseljeni u dva srpska sela: Šidskim Banovcima i Vinkovačkim Banovcima. Veće, kao oblik samouprave nacionalnih manjina, ima zadatak voditi brigu o problemima srpske nacionalne manjine iz domena obrazovanja i kulture. Takođe, mi imamo pravo da predlažemo zapošljavanje svojih predstavnika opštini Nijemci – kaže Nebojša Manojlović, član Veća.
Nebojša je diplomirao međunarodne odnose na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Živi u Vinkovačkim Banovcima i bavi se poljoprivredom. U prošlom sazivu Veća bio je na poziciji predsednika. Za vreme njegovog mandata Veće je ostvarilo rezultate kojima su postavljeni temelji za dalji rad.
– U prvoj godini mandata nismo bili u mogućnosti napraviti mnogo, jer je dugo trajala registracija Veća. Kasnije smo opremili našu kancelariju koja je smeštena u Domu kulture u Šidskim Banovcima. Kupili smo kompletan nameštaj koji je potreban za rad Veća. Imamo dva laptop računara, kompjuter, štampač, televizor, radni sto, sto za sastanke, stolice, ormar i vešalicu za garderobu. Prostorija je u vlasništvu opštine Nijemci, pa nam tako opština plaća sve režijske troškove. Nakon toga smo organizovali jedno edukativno putovanje. Posetili smo mesto Oplenac da bi se ljudi bolje upoznali sa srpskom istorijom – ističe Nebojša.
Članovi Veća su zatražili od opštine otvaranje predškolske nastave za decu na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Opština je u razgovoru sa roditeljima dece ovaj predlog prihvatila i obavezala se da će obezbediti prostor i nastavnika za predškolsko vaspitanje. Tako da se uskoro očekuje prva grupa predškolske dece u osnovnoj školi u Šidskim Banovcima.
Prema rečima Nebojše Manojlovića, Veće srpske nacionalne manjine u opštini Nijemci ima odličnu saradnju sa Srpskim narodnim većem iz Zagreba.
– Oni nas finansijski pomažu. Pomogli su nam i u organizaciji naše ekskurzije. Sa Samostalnom demokratskom srpskom strankom saradnja je takođe dobra. Svake godine stranka poklanja novogodišnje paketiće za našu decu – tvrdi Nebojša.
– Problem sa kojim se Veće suočava je nedostatak mladih, obrazovanih i zainteresovanih. Teško je animirati ljude, pa zato nema ni dovoljno zanimljivih ideja za bilo kakve projekte – dodaje Nebojša.
Obnova rodne kuće Slobodana Bajića
Veće u budućnosti planira pokrenuti obnovu rodne kuće Slobodana Bajića Paje, koji je rođen u Šidskim Banovcima. On je poginuo sa 27 godina. Bio je student filozofije i član komunističke partije. Proglašen je za narodnog heroja. Do svoje šeste godine je živeo u Šidskim Banovcima, a onda se preselio u Pećince gde je zavšio osnovnu školu, a potom i gimnaziju u Sremskim Karlovcima. Njegov otac bio je pravoslavni sveštenik koji je dobio premeštaj u Srbiju.
Do početka rata u Hrvatskoj osnovna škola u Šidskim Banovcima je nosila njegovo ime. Danas u selu postoji njegova spomen bista smeštena ispred osnovne škole ali i ulica nazvana po njemu.
– U Srbiji čak pet škola nosi ime Slobodana Bajića. Po njemu je nazvana narodna biblioteka u Rumi i studentski dom u Novom Sadu – objašnjava Nebojša.
– Rodna kuća našeg meštanina bila je pored Srpske pravoslavne crkve i ona se tokom godina od starosti urušila. Kuća i zemljište su u vlasništvu crkve. Da bi se pokrenula obnova, naš sveštenik u ime crkve mora poslati dopis Konzervatorskom odjelu u Vukovaru i zahtevati dalju proceduru. Međutim, pravoslavni sveštenik koji vodi našu parohiju je zainteresovan da na tom mestu izgradi parohijski dom. Mi bismo voleli da rodna kuća Slobodana Bajića postane jedan mali muzej koji bi sadržavao spomen sobu, biblioteku i sve ono što podseća na njegovu prošlost. Kada bi se pokrenula obnova verujem da bi se sve institucije koje nose njegovo ime finansijski uključile u ovaj projekat – zaključuje Nebojša.
Ova bi kuća obnovom postala i zaštićeni spomenik kulture a time bi se podstakao i razvoj seoskog turizma.
Veće je u saradnji sa opštinom iniciralo i renoviranje starog Doma kulture u Šidskim Banovcima. Opština je platila projektanta da uradi dokumentaciju i planira se obnova objekta kroz fondove za regionalni razvoj.
– U novom sazivu Veće će raditi mnogo više. Imamo dobre uslove za rad. Opština ima razumevanja za nas i mi ćemo nastaviti da realizujemo inicijative koje su u interesu naše zajednice – poručuje Nebojša.