Predavanje Čedomira Antića “Srpsko viđenje Prvog svjetskog rata”

Piše: P-portal.net

Za razliku od ostalih zemalja učesnica za koje je Prvi svjetski rat bio kabinetski, za Srbiju je taj rat bio narodni, s obzirom na učešće i velike žrtve svih grupa …

Za razliku od ostalih zemalja učesnica za koje je Prvi svjetski rat bio kabinetski, za Srbiju je taj rat bio narodni, s obzirom na učešće i velike žrtve svih grupa stanovništva, rekao je poznati srpski historičar Čedomir Antić na predavanju “Srpsko viđenje Prvog svjetskog rata” održanom 15. maja u dvorani “Prosvjete” u Zagrebu.

Osnovno pitanje Velikog rata bilo je zašto se dogodio i da li se trebao dogoditi, rekao je Čedomir Antić, dodavši da se historičari i pored svih pokušaja revizionizma od strane njemačkih historičara slažu da krivnja leži na Njemačkoj i Austro-ugarskoj. Rata bi bilo i bez atentata na Franju Ferdinanda u Sarajevu, rekao je Antić i nabrojao desetak velikih političkih i vojnih kriza u 15-ak godina prije izbijanja rata, od krize u Africi i balkanskih ratova do aneksione krize vezane uz BiH. Vijest o sarajevskom vidovdanskom atentatu nije poremetila uobičajeni život u Beču i najvećem dijelu monarhije. U 20 godina zabilježeno je 37 atentata na vodeće političke ličnosti, pa se ni na sarajevski isprva nisu pretjerano nervirali, makar je bila riječ o prestolonasljedniku, rekao je Antić.

On je podsjetio na velike žrtve koje je Srbija imala, od toga da je od 210 mjesta masovnih zločina i stradanja u Velikom ratu, 98 njih zabilježeno u Srbiji i nad Srbima, kao i da su austrijski vojnici među kojima je preko polovine bilo Hrvata, Srba prečana, Čeha, Slovaka i Slovenaca, u naletu na Srbiju 1914. pobili 62 posto stanovnika Šapca. S druge strane, postojala je suradnja srpskih i hrvatskih elita na stvaranju nove države, otjelovljena u Niškoj i Krfskoj deklaraciji.

Nakon predavanja Antić je duže vrijeme odgovarao na pitanja “dobro potkovane” publike.

Antića i njegov rad zagrebačkoj publici predstavio je Petar Lađević, jedan od osnivača “Prosvjete” koji sada živi u Beogradu. naglasivši da je Antić magistrirao historiju na univerzitetima u Bristolu i Beogradu, gdje je doktorirao. Antić proučava srpsko-britanske odnose, a tokom studentskih protesta 1996 – 97. bio je jedan od ključnih studentskih vođa, a sada je predsjednik Srpskog naprednog kluba. Predavanje je održano u organizaciji VSNM-a Zagreba i biblioteke “Prosvjete” kao jedan od načina obilježavanja stogodišnjice početka rata.

Izvor: SNV


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: