Predanost veri vredna ordena

Piše: Aleksandra Lošić

Višegodišnji radovi na rekonstrukciji Crkve Svetog Nikole u Vrlici završeni su juče osvećenjem novog freskopisa i dodelom ordena Srpske pravoslavne crkve najzaslužnijim donatorima koji su pomogli obnovu hrama

Foto: Eparhija dalmatinska

Nakon višegodišnje obnove vrličke crkve posvećene Svetom ocu Nikolaju, juče je, na praznik Svete velikomučenice Marine, osveštan novi freskopis, a donatori koji su omogućili obnovu hrama nagrađeni su ordenjem Srpske pravoslavne crkve. Po završetku Svete arhijerejske liturgije koju su služili episkop bihaćko-petrovački Sergije i episkop dalmatinski Nikodim, pročitana su imena zaslužnih vernika, a episkop dalmatinski od srca im se zahvalio na njihovom trudu i podvigu.

Istakavši da je vrlička crkva jedna od najlepših i najbolje uređenih u čitavoj Eparhiji dalmatinskoj, vladika je objavio jedan od povoda tog sabranja.

„Imamo još jednu veliku radost zbog koje smo se okupili danas ovde, da podelimo ordenje koje je Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve dodelio ljudima koji su učestvovali u obnovi ove naše svetinje u gradu Vrlici. Smatram da je njihovo bogougodno delo, kao i svih ostalih koji su učestvovali u obnovi, jedno delo koje će u konačnici sam Bog da blagoslovi upravo onim što je jedini cilj svih nas koji nosimo veliko ime hrišćana, a to je prilika da naslede Carstvo nebesko. Nadam se da ćemo se tamo sa radošću gledati svi zajedno licem k licu, gledajući na prvome mestu lice Božije i kroz to dobiti onu nagradu na koju smo pozvani kao hrišćani. Zahvalan sam veoma Čuvarima Hristovoga groba, jer su oni održali tradiciju ovoga kraja da u Strasnoj nedelji čuvaju Hristov grob, da se trude i kroz to pokažu svoju veru u Hrista, raspetoga i vaskrsloga koji je jedini siguran put za zadobijanje večnog života“, rekao je episkop Nikodim.

Uz reči zahvalnosti on je članovima udruženja Čuvari Hristovog groba uručio visoko odlikovanje SPC, orden Svetog Save drugog stepena, kao simbol priznanja za njihov neprestani trud na očuvanju vekovne tradicije pravoslavnih Srba vrličkoga kraja i nesebičan rad na obnovi dalmatinskih crkava.

Predsedniik udruženja Čuvari Hristovog groba Dragan Pavlović prisetio se početaka obnove vrličkog hrama nakon požara koji je crkvu znatno oštetio. „Davne 1972. godine, kada sam sa 16 godina postao čuvar Hristovog groba, sanjao sam da jednoga dana naš Sveti Niko zasija ponovo u punom sjaju. Hvala Bogu, ja sam taj dan dočekao, bio sam inicijator obnove ovog hrama i ne samo to, nego i sve svetinje u vrličkoj parohiji imaju pečat udruženja Čuvara Hristobog groba. Danas su naša srca puna, naši su se snovi ostvarili i sve ono što je bilo teško danas smo zaboravili. Ponosni smo na to, pre svega da smo, kako je rekao vladika, Svetog Nikolu napravili najlepšom crkvom u Eparhiji dalmatinskoj“, rekao je Pavlović.

Čuvanje Hristovog groba je drevni običaj koji je kod hrišćana zabeležen samo u Jerusalimu i u Vrlici, gde je, prema usmenim predanjima, prisutan već četiri veka. Odnosi se na praksu čuvanja Hristovog groba za vreme Strasne sedmice, pri čemu čuvari, predvođeni harambašom, obučeni u narodnu nošnju stupaju u crkvu gde se smeštaju oko plaštanice. Smene čuvara su česte i gotovo neprimetne, pri čemu se velika pažnja pridaje nepovredivosti poretka liturgije.

Foto: Eparhija dalmatinska

Ordenom Svetog Save drugog stepena nagrađen je i Đuro Đurđević, koji je takođe odigrao značajnu ulogu u obnovi Hrama Svetog Nikole, kao i mnogih drugih hramova vrličkog kraja. Đurđević je istakao da ovo priznanje, iako nije jedino koje mu je do sada dodeljeno, ima poseban značaj za njega, jer ga je primio u crkvi u kojoj je kršten, te u kojoj je stekao prva saznanja o veri i Božijoj ljubavi.

„Кada smo pre nekoliko godina rešili da obnovimo ovu crkvu, bilo je dosta pesimizma kod pojednih ljudi, jer su, kažu, teška vremena. A kakva su tek vremena bila pre toliko godina kada su naši preci samo zahvaljujući ljubavi i veri uspeli da je sagrade! Retko gde je priroda tako surova i škrta prema ljudima kao ovde u Dalmaciji, a isto tako retko koji narod je odan svom zavičaju i veri kao što su Dalmatinci. Draga braćo i sestre, brižljivo čuvajte veru, jer ako nju izgubimo, mi smo izgubljen narod. Duboko verujem da smo svi na ovome svetu po Božijem zadatku, a isto tako verujem da smo današnjim danom dobar deo zadatka izvršili, imamo sa čim izaći i pred potomke i pred pretke. Nadam se i verujem da ćete u ovu crkvu dolaziti i iz nje izlaziti uvek punog srca“, rekao je on.

Ordenom Svetog kralja Milutina za svoj doprinos u obnovi dalmatinskih svetinja nagrađene su firme Resa gradnja i Pavkom iz Beograda, kao i pojedinci Damir Dragić, Goran Samardžija, Drago Arnaut, Draginja Đurić, Branko Radujko i Nemanja Marjan.

Po završetku svečanosti dodele ordenja, episkop Nikodim je zahvalio svim dobrotvorima, kao i vladiki Sergiju što je na ovaj važan dan došao u Dalmaciju, koju i inače često obilazi i pomaže. Vladika Nikodim je pozdravio uvažene goste, a među njima potpredsednicu Vlade Anju Šimpragu i gradonačelnika Vrlike Juru Plazonića, te je naglasio da mu je izuzetno drago što je na ovaj dan vrlička crkva postala mesto sabranja velikog broja ljudi, pre svega mnoštva Dalmatinaca koji su rasuti svuda po svetu.

Crkva u Vrlici
Foto: Eparhija dalmatinska

Crkva Svetog Nikole u Vrlici, zajedno sa parohijskim domom podignuta je 1618. godine kao velika, gradska crkva jedinstvenog izgleda u Eparhiji dalmatinskoj. Na praznik Duhova, 28. maja 1972. godine crkvu je zahvatio požar koji joj je naneo veliku štetu i odneo mnoštvo dragocenosti, kao i dobrovoljne priloge vernika. Velikim trudom oca Sime Ljuboja i drugih sveštenika hram je obnovljen za nepune dve godine i osvećen 26. maja 1974. godine. U poslednjem ratu pretrpeo je oštećenja unutrašnjosti, a završetkom freskopisa višegodišnji radovi na rekonstrukciji hrama konačno su završeni.

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: