Otkrivamo Srbiju: Jagodina – od ćurana do žirafe

Piše: Vladislav Stojičić

Gradić od četrdesetak hiljada stanovnika poslednjih godina zaokuplja pažnju kako medija tako i javnosti u Srbiji. U trenucima kada nam gradovi postaju varošice, kada se stanovništvo više nego ikad seli …

Gradić od četrdesetak hiljada stanovnika poslednjih godina zaokuplja pažnju kako medija tako i javnosti u Srbiji. U trenucima kada nam gradovi postaju varošice, kada se stanovništvo više nego ikad seli u prestonicu pa dalje u svet, ovaj gradić se na razne načine bori i uspeva da zadrži stanovništvo, privuče turiste i postane grad.

Jagodina kao prestonica područja srednjeg pomoravlja u geografskom, saobraćajnom i istorijskom pogledu spada u red značajnijih regiona Srbije.

U dolini Velike Morave susretale su se civilizacije, kulture, religije, jer se nalazi na raskrsnici kontinentalnih puteva o čemu svedoče arheološki lokaliteti i tragovi života od najranijih vremena.

Zbog svoje pogodne lokacije ovaj kraj je oduvek bio značajan trgovački, potom administrativni i privredni, a u poslednje vreme i turistički centar.

Locirana uz autoput i železničku prugu koji su od internacionalnog značaja, od Beograda je udaljena samo 133, a  od Niša 100 kilometara.

Jagodina_5U 19. veku Jagodina je bila jedna od najlepših srpskih varoši, prepoznatljiva po gajenju ćurana. Veliki Branislav Nušić tokom boravka u ovom gradu stvara nezaboravnog junaka Jovanču Micića, koji na put oko sveta kreće upravo iz Jagodine. Veliku popularnost i simpatije ovoj priči i mestu donosi  ekranizacija ove knjige koju besprekorno oživljava Čkalja. “Zlatni Ćuran” je danas naziv nagrade za životno delo koje se dodeljuje glumcima svake godine u martu mesecu u okviru manifestacije “Dani Komedije” koja se u Jagodini održava od 1972. godine.

Mnoge poznate ličnosti su boravile ovde. Od Đure Jakšića koji je svoju čuvenu pesmu “Na liparu” napisao baš u Jagodini, preko Josifa Pančića do  Svetozara Markovića koji je ovde rođen i  po kome je od 1946. do 1992. godine Jagodina nosila ime Svetozarevo.

U krugu od 50 kilometara nalaze se pored brojnih prirodnih dobara i značajni kulturno istorijski spomenici,  manastiri : Ravanica, Kalenić, Manasija.

U samom gradu se ističe crkva svetih apostola Petra i Pavla iz 1899. godine u moravskom stilu.

Zavičajni muzejpredstavlja sliku istorije grada sa preko deset hiljada vrednih istorijskih predmeta.

Kao ustanova kulture od nacionalnog značaja u predivnoj zgradi iz 1929-te godine, u srcu gradskog šetališta, nalazi se “Muzej naivne umetnosti”, sa preko 3.000 dela i spada u red najvećih muzeja te vrste na Balkanu.

Od sadržaja novijeg datuma Jagodina sadrži veliki Aqua Park  sa devet bazena i sa velikim brojem tobogana. Sportski kompleks sadrži terene za mali fudbal, odbojku, stoni tenis, igralište.

“Izletište Potok – Đurđevo brdo”, omiljeno je izletište stanovnika ovog grada. Nalazi se na dva kilometara od centra, u neposrednoj blizini akva parka i zoo vrta. Potpuno je uređeno, sa letnjom pozornicom na sredini. Posebnu draž mu daje blagi uspon i bajkoliko uređene krivudave staze, sa stepeništem i potokom. U žiži interesovanja ulazi ovog leta sa novootvorenom fontanom dužine 120 metara i veštačkim vodopadom. Dalje uz brdo ukazuje se lep pogled na grad, a postoje i etno restorani sa uređenim vidikovcem.

[youtube]35rsEvzn-dY[/youtube]

Projekat ”Dan u Jagodini” je autorsko delo trojice fotografa koji čine nezavisnu produkciju Fairytale Cinema. Projekat je ostvaren u saradnji sa Omladinskim parlamentom iz Jagodine.

Zološki vrt Tigar” je otvoren 2006. godine i jedan je od četiri koliko za sada postoji u Srbiji. Vrt ima preko 100 vrsta životinja a najpoznatiji je po žirafi Jovči i tigru koji ima posebno mesto u Vrtu. Vrt je uredno sređen, prepun cveća, klupica i zelenila.

Jagodina_2Muzej voštanih figura je počeo sa radom 2008. godine. Nalazi se u neposrednoj blizini akva parka. Broji 30 figura raznih ličnosti iz srpske istorije. Od realističnog Zorana Đinđića i Desanke Maksimović do neprepoznatljivih figura Vlade Divca i Novaka Đokovića.

Napomenimo da su cene ulaznica, kao i cene privatnog smeštaja, jako povoljne, zbog čega je poslednjih godina Jagodina jedno od omiljenih turističkih mesta posetioca iz unutrašnjosti.

Jagodina je jedan od retkih gradova u Srbiji u kojem ima sve više mladih, u kome je natalitet u porastu, u kome se nešto dešava na opštu korist građana. Potezi kontroverznog gradonačelnika, neobična rešenja i ideje daju rezultate. Pa tako se i maskote grada u svetu neoliberalizma mogu menjati ako od njih može biti koristi.

Kao jednu ilustraciju o priči o Jagodini, navedimo jednostavan primer – ako ukucate na internetu pojam “smeštaj jagodina”, videćete koliko brojnih i raznovrsnih ponuda je dostupno, a ako zatim ukucajte ime bilo kog drugog grada slične veličine – dobićete znatno manju ponudu. Šta god mislili o njenim današnjim potezima, pravcima razvoja i smernicama, moramo priznati da se ovaj grad bori i da nije uzaludno jedan od gradova u Srbiji koji se najčešće pominje u medijima.

Recept je jednostavan: Pogledaj šta ljudi vole i to im daj. Ono što imaš sačuvaj i uvek poboljšavaj.

Ako ne kao izbor za godišnji odmor (mada je pogodna i za takve prilike),  Jagodina je sjajno mesto na kome možete sadržajno i jeftino da provedete produženi vikend, da se zabavite i pritom saznate mnoštvo zanimljivih i korisnih podataka iz kulture i istorije.

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: