Održana tribina «Kosovo i Metohija 15 godina poslije» u Privrednikovom domu u Zagrebu.
Sukobi Srba i Albanaca jedan su od najkompleksnijih sukoba na Balkanu – istakao je u svom uvodnom izlaganju, između ostalog, novinar i publicist s Kosova i Metohije Živojin Rakočević na tribini «Kosovo i Metohija 15 godina poslije» održanoj 22. aprila u Privrednikovom domu u Zagrebu.
Demon albanskog nacionalizma prvi se uzdigao u bivšoj Jugoslaviji i rastao je bez obzira na sve ustupke tadašnjih vladajućih krugova. Na kraju je doveo do uzdizanja i ostalih nacionalizama što je sve zajedno dovelo do raspada socijalističke Jugoslavije – rekao je Rakočević i dodao da je bombardiranjem Srbije 1999. od strane NATO snaga ona kao država silom uklonjena iz te pokrajine. Sredinom marta 2004. godine izvršen je pogrom srpskog stanovništva s Kosova i Metohije s desetinama pobijenih i stotinama ranjenih, velikim brojem uništenih kuća, kao i pravoslavnih crkava i drugih svetinja, a sve to pred očima međunarodnih snaga koje su tada brojale 30.000 vojnika i 10.000 policajaca – nastavio je Rakočević. Bila je to isplanirana akcija kako bi se Srbe istjeralo iz gradova, pa tako u Prizrenu, gdje se nekada čuo srpski, turski i albanski jezik, danas živi svega 12 staraca srpske nacionalnosti i jedna dvanaestogodišnja djevojčica. Skup kao ovaj u Zagrebu o Kosovu i Metohiji danas je nezamisliv u Prištini – rekao je Rakočević.
Svaki Srbin s Kosova i Metohije kao i onaj koji vuče porijeklo s toga područja postavlja sebi pitanje što on u stvari na Kosovu i Metohiji brani. Ja u Dečanima branim četiri hektra slika iz 14. vijeka, remek djela tadašnje evropske umjetnosti – rekao je Rakočević i dodao da je unatoč svemu 120.000 Srba odlučilo da ostane i opstane na Kosovu i Metohiji s filozofijom i sposobnosti beskrajnog trpljenja.
Osim privatnog interesa bivšeg predsjednika Mesića, Hrvatska nikad nije bila posebno i sustavno zainteresirana za stvaranje i razvijanje bilateralnog odnosa s Kosovom istakao je poznati novinar i publicist Denis Kuljiš.
-Kad je Ibrahim Rugova svojevremeno bio kod Tuđmana i zamolio ga za pomoć u rješavanju problema na Kosovu, ovaj mu je odgovorio da probleme Kosova rješava u Beogradu – rekao je Kuljiš i dodao da po njegovom mišljenju formalno priznanje Kosova neće biti uvjet za prijem Srbije u članstvo EU, ali da će EU insistirati na normalizacija odnosa i prihvaćanja sadašnjeg stanja na terenu. Također je rekao da se ovakvi skupovi u Zagrebu mogu održavati jer je proces «čišćenja» Srba ovdje završen smanjenjem njihovog broja na zanemarivu snagu.
Na početku tribine prikazan je film o pogromu Srba na Kosovu i Metohiji u martu 2004. godine.