Mapa skrivenog blaga

Piše: Olivera Radović

Dvodnevni skup mladih stipendista, Privrednikov kongres, bio je živi susret sa istorijom koji otkriva duboke slojeve prošlosti, neraskidivo utkane i u današnje odnose i prilike. Susret sa drugima koji je prilika za razmenu ideja, širenje vidika i otkrivanje novih perspektiva

Mapa skrivenog blaga
Mladi na okupu u Privrednikovom domu (foto: Jovica Drobnjak)

Odškrinuti vrata dvorane Privrednikovog doma u Zagrebu prošle nedelje izgledalo je kao proviriti u neki čudesni svet neograničenih mogućnosti i nade koja je obasjavala prostoriju kao prvi sunčevi zraci što se probijaju kroz prozore novog dana. Svet koji nije bio običan ili svakodnevan, već ispunjen neopisivom živošću i entuzijazmom mladih ljudi. Ko god je imao tu privilegiju da kroči u dvoranu u kojoj se ta mladost sabrala mogao je da oseti da bar na trenutak postaje deo nečeg većeg, nečeg izvanrednog, da je i sam deo priče koja je tek počela da se piše.

Pedesetak studenata sa gotovo svih većih univerziteta u Hrvatskoj okupilo se u Privrednikovom domu, gde su svečano promovisani u Privrednikove stipendiste. Bila je to tek trećina od ukupnog broja ovogodišnjih stipendista, kojih je najviše na godišnjem nivou do danas, čak 144 studenta i učenika. Neki budući lekari, profesori, inženjeri, umetnici… budući graditelji nekog možda boljeg i lepšeg društva, okupili su se iz različitih, kilometrima udaljenih krajeva Hrvatske. Svako je sa sobom poneo neke male mladalačke brige i strahove, ali velike nade i potencijale, kojima je potreban samo oslonac i podstrek da uzlete.

Biti svedok tog magičnog trenutka kada se mladost, znatiželja, talenat i polet spajaju u jedinstvenu harmoniju, gledati ih kako se okupljaju, kako se smeju, razgovaraju… iskustvo je oplemenjujuće i obavezujuće. Retkost je videti takav prizor na mestu gde najčešće sede glave raspravljaju o propuštenim šansama, nanetim nepravdama i izgubljenim prilikama. Kao, uostalom, i u većini drugih srpskih organizacija, retke su prilike da se okupi mladost u ovolikom broju. Kulturni programi koji se organizuju teško da mogu da privuku ionako malobrojnu mlađu populaciju, pogotovo jer im školski sistem, mediji i javno dostupni sadržaji ne daju neophodno predznanje koje bi ih navelo da se zainteresuju za takve teme i programe. Upravo suprotno, uz sve druge izazove koje nosi osetljivo životno doba i koji su svojstveni svakoj mladosti, nekima je nametnut i „teret“ identiteta koji nije lako izneti uspravno i dostojanstveno. Zato je potrebno pružiti im podršku i oslonac, pokazati im da je moguće.

Dan pre svečane promocije stipendista, Privrednik je za njih organizovao edukativnu šetnju Zagrebom. Posetili su neka od brojnih mesta koja su ključna za razumevanje istorije i doprinosa Srba u Zagrebu i Hrvatskoj. Zgrade koje su izgradili čuveni zagrebački Srbi, nekadašnje institucije koje su vodili i u kojima se menjao tok istorije, ćirilične natpise obrasle bršljenom iza kojeg se kriju tragovi postojanja, lokacije koje iza sjajnih fasada skrivaju i drugu, skrajnutu priču, važnu za razumevanje društvenih tokova i za samorazumevanje. Obišli su ih iz drugačijeg ugla u odnosu na uobičajeni, čuli su priče koje retko imaju prilike da čuju. Mnoga mesta koja su obišli bila su iznenađenje za mnoge od njih. Činjenice i podatke ispričane na tim mestima neki nisu imali gde drugde čuti i saznati. Zavirili su iza uličnih pročelja vidljivih svakom zamišljenom prolazniku u neke druge svetove, stvarnije od ukrašenih izloga, ali kojih nema u udžbenicima povijesti, u TV kalendaru ili u novinskim stupcima. Bez smernica i orijentira, mladi su najčešće prepušteni sami sebi, ali i raznim ideologijama i iskrivljenim ili jednostranim tumačenjima, gde se lako zaluta. Zato je važno raditi sa njima, razgovarati, pružiti im mogućnost, dati putokaz. A oni će svakako onda sami pronaći svoj put.

Nesvakidašnja šetnja Zagrebom za Privrednikove stipendiste osmišljena je tako da bude putovanje kroz prošlost čiji je krajnji cilj obogatiti znanje koje je neophodno da bi se bolje razumela sadašnjost, osmislila budućnost, razvila samosvest i kritički stav. Sadržaji i informacije, baš kao i renovirana pročelja zgrada, imaju više slojeva i perspektiva, koja mladi ljudi moraju naučiti otkrivati, istraživati, promišljati. A da bi to naučili, moraju znati da se znanje i trud cene, i da na tom putu nisu sami, da imaju vodiča, saveznika, potporu. Dvodnevni skup mladih stipendista, Privrednikov kongres, bio je živi susret sa istorijom koji otkriva duboke slojeve prošlosti, neraskidivo utkane i u današnje odnose i prilike. Susret sa drugima koji je prilika za razmenu ideja, širenje vidika i otkrivanje novih perspektiva. Susret sa Privrednikom kao susret sa zajednicom posvećenom podršci mladima u njihovom ličnom i profesionalnom razvoju. I susret sa precima koji su kroz razne bezizlaze uspeli prokrčiti staze uspeha. Te staze mladi moraju poznavati da bi sopstvenu budućnost umeli da krče i oblikuju svojim idejama, naporima pa i greškama. Privrednik ih je dočekao prošlog vikenda i pokazao im u kom pravcu da krenu na tom putu, dao im je „mapu skrivenog blaga“. Međutim, tek mali deo ukupnog broja stipendista prisustvovao je ovom događaju. A tek mali deo onih koji su se prijavili za stipendije (a svi su je zaslužili) mogao je zbog ograničenih sredstava koje je Privrednik prikupio i da je dobije. Mnogo je još mladih do kojih treba doći i pomoći im da pronađu put do sebe i svojih snova.

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: