Odbrana i rock’n’roll dani

Piše: P-portal.net

Na tribini o biblijskom jeziku u pop kulturi, održanoj 7. juna u Privrednikovom domu u Zagrebu, vladika pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk prezentirao je velikom broju okupljenih svih uzrasta svoje bogato znanje …

Na tribini o biblijskom jeziku u pop kulturi, održanoj 7. juna u Privrednikovom domu u Zagrebu, vladika pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk prezentirao je velikom broju okupljenih svih uzrasta svoje bogato znanje o muzici.

– Biblijski mit je temeljni mit rock kulture koja je nastala na američkom jugu i odatle se raširila po svijetu – rekao je vladika Jovan, koji se 80-ih godina prošlog vijeka intenzivno bavio muzičkom kritikom i projektima. Istaknuo je da je Biblija nepresušan izvor pjesničkih slika koje se koriste u rocku, što se vidi u velikom broju pjesama rock sastava.

Biblijski_jezik_u_pop_kulturi (9)

– U bivšoj Jugoslaviji odlukom CK SKJ sredinom 50-ih godina dozvoljena je rock kultura, ali u njoj nije smjelo biti religioznosti, što je odlika rock i pop muzike u svijetu – rekao je i dodao da je zbog toga spominjanje Hristosa u albumu Bijelog dugmeta ‘Bitanga i princeza’, kao i sama naslovnica izazvala haos koji je završio izbacivanjem sporne riječi iz teksta i novom ‘umivenom’ naslovnicom.

Podsjetio je i da mnogi pravoslavni vjernici i Srbi koji koriste pojam ‘Hrist’ ne znaju da ga je skovao Goran Bregović, spajajući pravoslavni izraz ‘Hristos’ i rimokatolički izraz ‘Krist’.

– Jugoslovenizirani Bregovićev pojam ‘Hrist’ tako je našao svoje mjesto u rječniku pseudo intelektualaca – objasnio je vladika.

Biblijski_jezik_u_pop_kulturi (2)

Vladika je dao i presjek jugoslovenskih sastava i pjesama u kojim se vidi odnos pop-rock kulture s kulturnim nasljeđem, spominjući Dragu Mlinarca i grupu Smak s početka 70-ih sve do pojave Bijelog dugmeta, sastava koji je učinilo prekretnicu u domaćem rocku.

– Nakon smrti Josipa Broza Tita dešava se suštinska promjena u rocku koji gubi jugoslovensko obilježje i razbija se na gradske scene u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Sarajevu… To dovodi do pojave albuma ‘Odbrana i poslednji dani’ Idola koji je za mene najbolji album suvremene pop muzike – rekao je vladika, dodajući i da tih godina religijski motivi ulaze u jugoslavenske rock pjesme.

[youtube]FpGhHgd_n3U[/youtube]

 

Podsjetimo, vladika Jovan bavio se muzičkom kritikom u časopisu ‘Ritam’, a 80-ih godina prošlog vijeka bio je uključen u alternativne umjetničke pokrete na liniji Skoplje – Niš – Zagreb – Ljubljana. Osmislio je i vodio muzički projekt snimanja zbirke pjesama na stihove sv. vladike Nikolaja u rock aranžmanu ‘Pesme iznad Istoka i Zapada’. Važi za jednog od najzanimljivijih tumača nacionalne i globalne pop kulture.

 

Izvor: Novosti, autor: Nenad Jovanović


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: