Investicija u Erdutu ima, ali ne onih proizvodnih

Piše: P-portal.net

Na svečanoj sednici Opštinskog veća upriličenoj povodom Dana opštine Erdut, načelnik Jugoslav Vesić je podsetio na projekte koje je opština realizovala u proteklih godinu dana. Uređuje se moderan park u …

Na svečanoj sednici Opštinskog veća upriličenoj povodom Dana opštine Erdut, načelnik Jugoslav Vesić je podsetio na projekte koje je opština realizovala u proteklih godinu dana.

Uređuje se moderan park u Dalju gde je posađeno stotinjak stabala, a u planu je i povezivanje Patrijaršijskog zaštićenog starog parka do novog parka u delu “Mala Dalmacija” za čega će sredstva zatražiti iz fondova EU.

– Projekat raspolaganja otpadom i zaštita okoliša vredan je 1,2 miliona kuna. U saradnji sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku efikasnost, obezbedili smo 3500 kanti za papir i 2500 kompostera koje smo besplatno podelili građanima. Cilj je podizanje ekološke svesti građana kako bi lakše kontrolisali odvoz otpada, kaže Jugoslav Vesić te dodaje kako je za sledeću godinu planirana i izgradnja reciklažnog dvorišta za koju je već pripremljena dokumentacija. Radi se o investiciji od približno 1,4 miliona kuna.

U saradnji sa Hrvatskim šumama i Agencijom za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije, rade na projektu edukativne staze “Porić” duge 11 kilometara kojom će biti spojeni Aljmaš i Erdut. Iako bi više voleo projekte koji će omogućiti zapošljavanje stanovništva, za takve, kaže Vesić, nažalost nema fondova. Zato koriste one koji se nude.

U saradnji s Ministarstvom regionalnog razvoja ove godine su uređena krovišta na Domovima kulture u Dalju i Bijelom Brdu te renovirana zgrada stare škole u Dalju u koju se već preselio Preduzetničko-razvojni centar, a uskoro će i Narodna biblioteka. Planira se i izgradnja multifunkcionalne dvorane “Dalia” u Dalju. Ova kapitalna investicija vredna je oko 6 miliona kuna, a za sada su iz domaćih i evropskih fondova obezbeđena sredstva za projektnu dokumentaciju. Opština Erdut za socijalno ugrožene godišnje izdvaja 350 hiljada kuna, za svako novorođenče 2000 kuna, rad dečjeg vrtića subvencionira sa pola miliona kuna, a isto toliko izdvaja se za prevoz učenika i studenata. Studentima se pomaže i jednokratnim novčanim iznosima od hiljadu kuna, a najmlađe sugrađane svake godine obraduju novogodišnjim paketićima. Obeležavanje Dana opštine bilo je i prilika da se ukaže na značaj potpisivanja Erdutskog sporazuma kojim je pre 19 godina završen rat i uspostavljen mir u Hrvatskoj.

– Iako su mnogi u to vreme razmišljali drugačije i nisu želeli uspeh ni Erdutskom sporazumu, ni procesu mirne reintegracije, proteklo vreme dokazuje da hrvatska i srpska zajednica mogu dobro da funkcionišu, a opština Erdut je najbolji primer za to, rekao je Dragan Crnogorac, saborski zastupnik i predsednik Zajedničkog veća opština. S Crnogorcem se slaže i zamenik osječko-baranjskog župana Jovan Jelić.

– Sve se više se pokazuje kako je to bio mudar i pametan potez. To su prepoznali i naši građani, reintegracija je završena izvanredno, možemo se pohvaliti da svih ovih godina nismo imali značajnijih međunacionalnih sukoba i da su ljudi shvatili da je zajednički život na ovim prostorima jedina perspektiva, rekao je Jelić.

– Obnovu zgrade stare škole koja datira iz 1906. godine uspeli smo realizovati sredstvima Evropske unije koja su ušteđena na projektu “Razvoj infrastrukture u Bijelom Brdu”. Oko 380 hiljada kuna obezbeđeno je iz budžeta Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, a sa 250 hiljada kuna uređenje zgrade sufinansirala je opština Erdut u čijem se vlasništvu i nalazi, kaže Bojana Orsić, direktorica PORC-a.

U okviru Dana otvorenih vrata organizovano je niz tematskih radionica, između ostalog o zakonima važnim za poljoprivrednike, poštivanju različitosti i socijalnom uključivanju te važnosti brige o okolišu, štednji energije i drugim temama dok je jedan dan bio posvećen Evropskoj uniji. Predstavnici Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje iz Osijeka informisali su građane o njihovim pravima koja imaju kao građani EU kao što je pravo na život i rad na području Unije te fondovima Evropske unije. Upravo je iz evropskih fondova PORC uspeo da kroz razne projekte namakne značajna finansijska sredstva opštini u kojoj deluje, ali se, smatra Bojana Orsić, ne treba oslanjati samo na sredstva evropskih fondova jer i razni fondovi u okviru ministarstava Republike Hrvatske takođe imaju novca za dobre projektne ideje. Od početka rada PORC-a taj iznos je dostigao 15 miliona kuna, a poslednje dve godine su bile najuspešnije.

– Povukli smo skoro 10 miliona kuna iz Evropske investicione banke, IPA projekata i nacionalnih izvora finansiranja. Ove godine smo stvarali pretpostavke za nove projektne ideje i pripremali projektnu dokumentaciju, kaže direktorica PORC-a nabrojivši neke od najvažnijih projekata. Jedan od njih je ekološko-edukativna staza “Porić” duga 13 kilometara koja je deo Dunavskog šetališta od Aljmaša do Erduta, a drugi je multifunkcionalna dvorana za sport i turizam “Dalia” u Dalju koji je u fazi završetka glavnog projekta. Zanimljiv projekat je eko-kamp “Banjkas” koji bi trebao biti izgrađen na ekološki zaštićenom području na kojem je pronađen “daljski idol”, zemljana ženska figura iz bronzanog doba.

 

Izvor: SNV, autor:Dragana Bošnjak

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: