Glina: Komemorativni skup na 75. godišnjicu ustaških zločina

Piše: P-portal.net

Na 75. godišnjicu ustaških zločina koji su počinjeni u crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Glini izvšen je parastos kao i komemorativni skup. Parastos su služili Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. …

Na 75. godišnjicu ustaških zločina koji su počinjeni u crkvi Rođenja presvete Bogorodice u Glini izvšen je parastos kao i komemorativni skup. Parastos su služili Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski g. Porfirije i Njegovo Preosveštenstvo Episkop gornjokarlovački g. Gerasim.

glina3Srpsko narodno vijeće i Antifašistička liga Republike Hrvatske odali su takođe poštu Srbima iz Gline i sela nekadašnjeg kotara Vrginmost. Parastos i Komemorativni skup održan je na mjestu nekadašnje pravoslavne crkve u kojoj su ustaše od 24. jula do 8. avgusta 1941. ubile oko hiljadu muškaraca iz toga kraja.

U svojoj besedi Mitropolit Porfirije pored ostalog je rekao: „Ovde smo se danas sabrali, ne zbog toga što hoćemo da zastupamo nekakvu ideologiju, ne zbog toga što predstavljamo izvesne političke stavove, ovde smo se sabrali ne zbog toga da bismo prkosili i izazivali, nego smo se sabrali da se pomolimo Bogu za pokoj njihovih duša. Kao što s pijetetom poštujemo one koji su nevino postradali u strašnom zločinu počinjenom na ovom mestu, isto tako smo dužni da poštujemo i sve druge žrtve, bez obzira kom narodu pripadaju. Poštujemo i molimo se za žrtve srpskog naroda, ali sa istom skrušenošću jednako poštujemo i svaku žrtvu koja je nevino postradala bilo da je iz hrvatskog, muslimanskog, romskog ili jevrejskog naroda. Sve te žrtve jesu svetitelji Božiji i žrtve svih nas. Nije teško sećati se svojih žrtava, ali velika je stvar sećati se tuđih. Nije teško videti slabost ili greh kod drugog čoveka, ali nije lako videti to isto u sebi. Zato na ovakva mesta dolazimo da bismo zavirili u svoje srce i iz njega istrgnuli svaki koren netrpeljivosti, mržnje, isključivosti i bilo kakav trag i pomisao na osvetu, jer sve su to osobine koje ne pripadaju onome što se naziva ikonom Božjom i onome koji pretenduje da nosi dostojanstvo čoveka. Na ovo i sva slična mesta treba da odlazimo, da se molimo Bogu i da nam osim pomena to bude i opomena da se nikada ne ponovi nešto slično.“

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YOPHqUckx5Y[/youtube]

 

– Svaki od nas najpre treba da se pokaje za sve ono loše što je učinio prema drugom i za sve ono dobro što nije učinio u odnosu na bližnjeg. Molimo se svetim mučenicima da pomognu nama, koji smo još uvijek na razne načine zarobljeni u onom što je prošlo i ne gledamo na pravi način u nebo i u budućnost. Molimo im se da nam pomognu da budemo ljudi i da krenemo jedni ka drugima – istaknuo je Mitropolit.

 

Okupljenima se obratio i Milorad Pupovac, predsjednik SNV-a.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3Bx0GIM6bZA[/youtube]
– Prošlo je sto godina od momenta kada je u Glini podignuta crkva Rođenja Presvete Bogorodice. Prošlo je nepunih sto godina od kada je Josif Runjanin u ovom mjestu sa svojim prijateljima u vjeri u zajedničku slobodu komponirao danas državnu himnu Lijepu našu na tekst književnika Mihanovića. Samo je sto metara u prostoru i sto godina u vremenu od kuće trgovca Peleša na zapadu od ovoga mjesta. Niti je sto godina previše, niti je sto metara premalo za tako strašan zločin koji se dogodio 1941. godine. Strašan kako zbog žrtava i načina na koji su umorene, ali i prema onome što su Hrvati i Srbi iz ovoga mjesta, ali i cijele Hrvatske činili jedni s drugima u razdoblju od 1848. pa do 1941. U tih sto godina pjevali su istu pjesmu slobode i zato je bilo moguće da Srbin sklada hrvatsku himnu na tekst Hrvata. Zato je bilo moguće da iz Prvog svjetskog rata izađu kao slobodni narodi i stvaraju zajedničku političku budućnost dok se stvar nije stvorila pred evropskim i svjetskim zlom, nacizmom i fašizmom te njihovim lokalnim inačicama. Od tada su naši odnosi opterećeni strahotom iskustvom Drugog svjetskog rata – kazao je Pupovac i dodao da su “tu strahotu obnovila i događanja od 1991. do 1995. godine.”

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=b0NhoqAEGJY[/youtube]

 

Kao i ranijih godina, skup je pokušalo omesti desetak pojedinaca koji su se okupili nasuprot mjesta na kojem je održana komemoracija. Zapljeskali su nakon što je sa skupa upozoreno da je Spomen domu 1995. promijenjeno ime.

 

Izvor: Mitropolija zagrebačko-ljubljanska


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: