[PODCAST] „Ko to tamo priča“: Asimilacija nije prirodna kada proizlazi iz straha

Piše: P-portal.net

Nakon prve dvije sezone podcasta „Ko to tamo priča“, koje su vodili standup komičari Goran Vinčić i Marko Dejanović, kroz treću sezonu vodi nas Leon Ćevanić, student povijesti i Privrednikov stipendist.

U novoj epizodi podcasta „Ko to tamo priča“ gostovala je Jelena Nestorović, predsjednica Srpskog demokratskog foruma. Ona je u razgovoru s Leonom Ćevanićem podsjetila na povijest ove organizacije i istakla da SDF danas nastoji proširiti krug ljudi koji sudjeluju u manjinskom aktivizmu i politici, prvenstveno se fokusirajući na mlađu populaciju i populaciju žena.

„SDF ima časnu historiju. U vremenu koje je bilo iznimno teško i izazovno, to je organizacija koja je izabrala pravu stranu, odnosno nastojala je graditi prostore dijaloga, približavati sudionike i zalagati se za mir. Da je ta politika naišla na šire odobravanje na ovim prostorima, sigurna sam da bi naše države danas bile razvijenije, bolje posložene i utjecajnije u Evropi, te u međusobno boljim odnosima“.

Govoreći o aktivizmu u zajednici i Omladinskoj mreži Srba iz Hrvatske, koja je do prije par godina djelovala kao neformalna inicijativa, istakla je neke od bitnih rezultata te organizacije.

„Ključna odrednica našeg rada bilo je angažiranje na terenu, svojevrsne radne akcije. Mnoge građevine, škole, crkve, društveni domovi, uslijed ljudskog nemara, prirodnih faktora ili ciljanog uništavanja, brzo propadaju. Naš cilj bio je da ih obnovimo i spasimo koliko je moguće. Na mjestima gdje su nekada postojali tragovi civilizacije – danas su ostaci, zarasli, zapušteni i prekriveni ruševinama. To onemogućava obnovu zajedničkog života i povratak stanovništva. To nije posljedica samo rata i odlaska ljudi, već i potpune nebrige nakon rata, što je dovelo do devastacije čitavih područja“, rekla je.

Politička akademija SNV-a predstavlja poseban vid angažmana mladih u političkom i građanskom aktivizmu. Kao voditeljica akademije, koja uskoro dočekuje i 14. generaciju, Jelena Nestorović naglasila je da je interes najveći do sada.

„Akademija se uspješno razvija i izuzetno je važna za srpsku zajednicu, jer tokom godinu dana pruža priliku mladima da uče o temama koje nisu deo obrazovnog sistema. O Srbima u Hrvatskoj, njihovoj historiji, pravima i političkim pitanjima mladi mogu učiti isključivo vlastitom inicijativom, a ovdje im se pruža strukturirano i podržano obrazovno iskustvo.“

U nastavku razgovora bilo je riječi o tome koliki je danas interes za manjinsku politiku i kakav je medijski tretman manjinskih tema.

Na pitanje o tome kako spriječiti asimilaciju, Jelena Nestorović ukazala je na dvije vrste asimilacije. „Jedna vrsta dolazi prirodnim tokom – kada se čovjek osjeća prijatno u određenoj sredini i ima sve mogućnosti na raspolaganju, pa samostalno bira da se uklopi. To je deo društvene dinamike i nešto što se dešava spontano. Međutim, problematična je asimilacija koja proizlazi iz straha ili stigmatizacije. Ako neko ne smije glasno da kaže svoj identitet – bilo da je Srbin, Rom ili pripadnik neke druge manjinske zajednice – iz straha od osude, to nije prirodan proces. Ako postoji društvena stigma koja ljude udaljava od vlastite kulture ili ako obrazovni sistem uskraćuje mogućnost da se ta kultura njeguje i uči, tada govorimo o nametnutoj asimilaciji“.

Podcast možete poslušati na platformi SoundCloud, kao i na našem YouTube kanalu u nastavku.

Radio Privrednik možete slušati OVDJE.

Ovaj sadržaj je sufinanciran sredstvima Ministarstva spoljnih poslova Vlade Republike Srbije – Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: