[PODCAST] „Ko to tamo priča“: Jedini lijek za nacionalizam je obrazovanje

Piše: P-portal.net

Nakon prve dvije sezone podcasta „Ko to tamo priča“, koje su vodili standup komičari Goran Vinčić i Marko Dejanović, kroz treću sezonu vodi nas Leon Ćevanić, student povijesti i Privrednikov stipendist.

U novoj epizodi podcasta „Ko to tamo priča“ govorio je Karlo Mak, suradnik Inicijative mladih za ljudska prava u Hrvatskoj. Glavne teme razgovora, koji je vodio Leon Ćevanić, bile su nacionalizam i njegova povezivanja sa sportom i muzikom, kao i uloga obrazovanja u tim procesima.

Gledatelji se često poistovjećuju s borcima za nacionalni interes, posebno u društvima u kojima institucije nisu u potpunosti razvijene. Kada pojedinci nemaju osigurano kvalitetno obrazovanje, zdravstvo i druge temelje sigurnosti, lakše se okreću kolektivnom identitetu, rečeno je u razgovoru.

„Nasilje na stadionima prisutno je svuda. Ali problem je u sistemu obrazovanja, koji ne potiče kritičko mišljenje. Umjesto da razvija različite perspektive, škola forsira činjenice koje se mogu brzo pronaći na internetu, dok se dublje razumijevanje zanemaruje“, istaknuo je Karlo Mak.

Kada je riječ o muzici, još jednom masovno popularnom mediju, neizbježno se postavlja pitanje fenomena Marka Perkovića Thompsona, koji je neodvojiv od šireg konteksta nacionalizma u Hrvatskoj.

„Iz pozicije neznanja proizlazi popularnost pjesama poput Thompsonovih među mladima, jer oni ne znaju o zločinima i logorima koji su se organizirali za nehrvatsko stanovništvo. Iako je proces promjene mišljenja spor i ne provodi se u svim školama, neki nastavnici rade kvalitetno i stvaraju kritički razmišljajuće učenike“, ističe Mak.

On je dodao i da je važno razumjeti širi historijski kontekst: „Ne slažem se s tvrdnjom da Thompson nije problematičan. Njegove pjesme služe kao alat za poticanje sjećanja na bolne trenutke, ali iza toga stoji politika desnice i nacionalizam. Problem je u tome što publika ne razmišlja o značenju tih pjesama i spotova.“

Kao pozitivan primer istaknuo je Nikolu Teslu: „Tesla je primjer suradnje i suživota, kao najpoznatiji hrvatski Srbin. Trebali bismo se fokusirati na takve pozitivne priče, a ne učiti o povijesti kroz bitke i sukobe.“

Na kraju, gost podcasta istaknuo je ključnu ulogu obrazovanja u prevazilaženju nacionalističkih narativa: „Važno je ulagati u kritičko i multiperspektivno obrazovanje, koje omogućava razvoj kritičkog mišljenja. Civilno društvo, posebno u manjim mjestima, može imati veliki utjecaj na pozitivne promjene u društvu. To uključuje suradnju sa školama i lokalnim zajednicama, kao i korektivnu ulogu koja je neophodna za napredak.“

Podcast možete poslušati na platformi SoundCloud, kao i na našem YouTube kanalu u nastavku.

Radio Privrednik možete slušati OVDJE.

Ovaj sadržaj je sufinanciran sredstvima Ministarstva spoljnih poslova Vlade Republike Srbije – Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: