Na ovotjednoj Privrednikovoj tribini održanoj 25. aprila u prostorijama Srpskog privrednog društva „Privrednik“ gostovala je kandidatkinja za gradonačelnicu Grada Zagreba Anka Mrak Taritaš.
Na prvo i očekivano pitanje moderatora Saše Kosanovića – kako misli voditi grad drugačije od sadašnjeg gradonačelnika, Mrak Taritaš je istaknula transparentnost i sudjelovanje građana građana kao osnovne prednosti koje bi pokazala u upravljanju gradom i dodala:
– „Ja se ne zalažem za otvaranje novih prostora i ne zalažem se da se livade pretvore u spavaonice. Treba poboljšati uvjete koristeći postojeće prostore i postojeće potencijale.“
Također je istaknula da okretanje grada prema Savi nije prioritet. „Zagreb nikad nije živio na Savi, nikad nije napravio odnos prema Savi. Nama je izazov spustiti prugu i otvoriti taj prostor.“
Budući da su pojedini građani razočarani njezinim dogovorom s SDP-om na izborina u Zagrebu, Kosanović ju je zamolio da to komentira.
– „Ja to doživljavam malo drugačije. U cijelu kampanju sam ušla s idejom nadstranačke kampanje jer smatram da izbori za gradonačelnika Zagreba nisu stranačka nadmetanja i oni su puno veći od bilo koje stranke. Ovo su izbori na kojima birate osobu, a ono što ja želim je imati priliku biti gradonačelnica svih građana grada Zagreba, a posebnu ću energiju i trud uložiti za one čiji nisam izbor.“
Publiku je pored ostalog zanimalo i hoće li se i dalje održavati Snježna kraljica, na što je kandidatkinja za gradonačelnicu odgovorila:
– „Grad Zagreb plaća Snježnu kraljicu 7,5 miliona kuna. Ako zaključimo da grad za to više dobiva nego što gubi, onda nema razloga da ne ostane.“
Izgradnju terase na Cvjetnom trgu u neposrednoj blizini pravoslavne crkve Mrak Taritaš je osudila.
– „Svaki prostor ima svoj maksimalan kapacit, a Cvjetni trg je znatno premašio svoj maksimalan kapacitet i tu će definitivno biti nepopularnih mjera s kojima ja nemam problema. Ne možeš poštivati svoje, ako ne puštivaš drugo. Moraš poštivati prostor i moraš poštivati grad.“
Što se tiče ostajanja imena Trga maršala Tita, bila je prilično jasna.
– „Kad bih krenula odgovarati, najprije bih rekla da su u Zagrebu puno važniji vrtići i škole od imena trga, ali, evo, vrlo jednostavno ću odgovoriti – da, ostaje!“
Publiku je, također, zanimalo kako i koliko će se založiti da se u Zagrebu napravi Srpski kulturni centar.
– „Ako postoji ideja za takvim centrom, možemo sjesti i razgovarati. Tu nemam nikakvih dilema i apsolutno ću pružiti podršku.“
Na tribini je pored ostalog zaključeno da je Grad Zagreb infrastrukturalno u zaostatku u odnosu na neke druge europske gradove, ali i u odnosu na neke manje gradove u samoj Hrvatskoj te su se svi složili da nam takvi gradovi trebaju biti uzor i da njihova rješenja trebamo kopirati.