Srbi u Zagrebu obilježili Dan primirja u Prvom svjetskom ratu

Piše: O. R. / P-portal.net

Predstavnici srpskih institucija u Hrvatskoj obilježili su danas Dan primirja u Prvom svjetskom ratu

Obilježen Dan primirja na zagrebačkom Mirogoju, foto: Jovica Drobnjak

I ove godine ambasada Srbije i predstavnici srpskih institucija sa sjedištem u Zagrebu obilježili su Dan primirja u Prvom svjetskom ratu na zagrebačkom groblju Mirogoj, odajući počast vojnim i civilnim žrtvama.

Parastos pred krstom, simbolom spomena na stradale, postavljenim kod pravoslavne kapelice Sv. Petra i Pavla, služio je episkop pakračko-slavonski Jovan uz sasluženje sveštenstva iz pakračko-slavonske i zagrebačke eparhije.

Nakon parastosa, vijence su položile delegacije srpskih institucija u Zagrebu. Ispred ambasade Republike Srbije u Zagrebu vijenac su položili ambasadorka Jelena Milić i vojni ataše potpukovnik Bojan Veličković, ispred Srpskog narodnog vijeća saborski zastupnik Milorad Pupovac i Boris Milošević, ispred Srpskog privrednog društva Privrednik predsjednik Nikola Lunić i članica upravnog odbora Slavica Beljak. Cvijeće su položili i vojni atašei Bosne i Hercegovine i Crne Gore, predstavnici drugih ambasada u Zagrebu, predstavnici Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, SDF-a, kao i učenici Srpske pravoslavne opšte gimnazije Katarina Kantakuzina Branković iz Zagreba.

Ambasadorka Srbije Jelena Milić podsetila je prisutne na simboliku cveta Natalijina ramonda: „Kao feniks, on simbolizuje Srbiju koja je iz pepela uništenja izrasla još jača.”

„Žrtve i herojski podvizi naših predaka obavezuju nas da se aktivno sećamo svih okolnosti zasnovanih na istorijskim činjenicama i da se borimo protiv svakog oblika mržnje. Snaga Srbije danas je u njenoj posvećenosti miru, nenasilju, napretku i saradnji. Naša snaga je i u tom što smo sposobni da svoje propuste i greške uočimo i da nastavimo da hrabro koračamo dalje u pozitivnom pravcu. Naši preci su se za slobodu borili i ginuli, oni je nisu nasledili“, naglasila je ambasadorka Milić.

Podsjetimo, Njemačka je 11. novembra 1918. kao jedina preostala članica Centralnih sila pristala na primirje, čime je nakon četiri godine bio završen do tada najveći svjetski sukob. Primirje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine, a Srbija je jedna od zemalja čija diplomatska predstavništva obilježavaju taj dan. Dan primirja se još obilježava u Velikoj Britaniji, Belgiji, Novom Zelandu, Francuskoj, u zemljama Britanskog Komonvelta to je „Dan sjećanja“, a u SAD je „Dan veterana“.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: