Političkom krizom u BiH, izazvanoj zasad još nepravosnažnom presudom Miloradu Dodiku prema kojoj predsjednik Republike Srpske (RS) zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika mora u zatvor godinu dana uz šest godina zabrane političkog djelovanja, u proteklih mjesec dana dominira samo jedno pitanje – da li će Dodik biti uhapšen. To pitanje automatski povlači i nekoliko potpitanja koja otprilike glase – ko će, kada i kako da ga uhapsi i na kraju krajeva da li je to uopšte moguće.
Pojašnjenja radi, važno je pomenuti kratku hronologiju zbivanja od izricanja presude do danas. Nakon što je Dodik osuđen na već pomenutu kaznu, uslijedio je niz političkih akcija organa vlasti RS. Narodna skupština usvojila je zakone kojima je suspendovano djelovanje Tužilaštva BiH i Suda BiH na teritoriji Srpske. Takođe, zabranjen je rad SIPA-i (neka vrsta državne policije) i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu koji bira sudije i tužioce u svim pravosudnim institucijama u BiH. Nakon što su ti zakoni stupili na snagu u RS, Tužilaštvo BiH je otvorilo istragu protiv Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića zbog „napada na ustavni poredak BiH“. Njih trojica su pozvani u Tužilaštvo da daju iskaze, ali se na te pozive nisu odazvali, nakon čega je nadležni tužilac donio odluku da njima trojici u odsustvu bude određen pritvor od 30 dana, a kako se oni i dalje nisu javljali u Sarajevo, tužilac je raspisao potjernicu u kojoj traži od svih policijskih agencija da, ako primijete pomenutu trojku, bez oklijevanja ih uhapse. Od tog momenta počinje svojevrsni policijski cirkus.
Jedna od policijskih agencija u koju je stigla potjernica je i MUP RS. Policajci u RS su, međutim, dio obezbjeđenja Milorada Dodika, gotovo svakodnevno predsjednik Srpske im je u vidnom polju, ali, to je već sasvim jasno svima, nikome ne pada na pamet da pokuša da ga uhapsi. Kada su u pitanju agencije u Federaciji BiH, Dodik se jednostavno ne ukazuje u njihovom vidokrugu jer od izbijanja krize ne ide na teritoriju tog entiteta, a kako federalna policija nema pravo da ulazi na teritoriju RS, svaka njihova akcija tog tipa je samo u domenu teorije. Preostala je samo pomenuta „državna agencija“ čije je sjedište, paradoksalno, u RS, na području Istočnog Sarajeva. SIPA ima i kancelariju u Banjaluci, pripadnici te agencije gotovo na dnevnoj bazi veoma dobro znaju gdje se kreće i šta radi Milorad Dodik, ali sedmicama unazad nikome od njih takođe nije padalo na pamet da pokuša da ga hapsi.
Sve dok Dodik nije došao u Istočno Sarajevo nekoliko dana nakon Vaskrsa. U zgradi Vlade RS u tom gradu Dodik je održao sastanak sa lokalnim funkcionerima, a kako se sve dešavalo na nekoliko stotina metara od centrale SIPA, ta agencija više nije imala kud. Morala je nešto da pokuša, pa su tako tri inspektora, ležerno obučena krenula put kapije zgrade Vlade gdje su u startu zaustavljeni i zamoljeni da se okrenu i odu nazad i da „niko ovdje, pa ni oni, neće hapsiti Dodika“. Nakon nekoliko minuta ubjeđivanja, inspektori su otišli nazad u svoje kancelarije neobavljena posla, a vijest o tome obišla je region.
Samo nekoliko minuta nakon tog događaja Dodik je izašao pred novinare i poručio da policija Srpske neće ustuknuti pred bilo kakvim izazovom kada je riječ o odbrani institucija i Ustava, navodeći da Sarajevo lažima nastoji da produbi krizu i dovede do veće eskalacije stanja, u čemu neće uspjeti. „Zar stvarno neko razmišlja da policija koja je zadužena da štiti institucije poklekne pred okupacionom silom koja se zove SIPA, Sud, Tužilaštvo. Taj je budala“, ispalio je Dodik.
Pokušaj pripadnika SIPA da ga uhapse Dodikovi najbliži saradnici ocijenili su kao klasičnu provokaciju, duvanje probnog balona koji bi trebalo da posluži za procjenu reakcije onih koji ga čuvaju, ako do ozbiljnije akcije ikada dođe.
„Sve je u startu izgledalo prilično neozbiljno. Njih trojica sa nekakvom fasciklom u rukama krenuli su da uhapse najznačajniju političku ličnost u BiH. To se jednostavno tako ne radi i to će vam potvrditi svaki sadašnji ili bivši policajac. U akcije hapšenja ne ide se sa fasciklom“, objašnjava za Privrednik pripadnik bezbjednosnih službi koji zbog prirode posla ne može otvoreno da govori za medije.
On otkriva da je ovaj događaj ukazao u kojem pravcu će se stvari dalje razvijati.
„Definitivno je jasno da će, ako ne dođe do promjene političkih okolnosti, agencije iz Sarajeva pokušati da krenu u ozbiljniju akciju. Isto tako je jasno da će policija RS još ozbiljnije da čuva Dodika. I tu imamo pat-poziciju koja ne može dovijeka da traje, ali potrajaće neko vrijeme“, zaključuje.
Dodik za to vrijeme neće ni pokušati da uđe na teritoriju Federacije BiH. I sam kaže da nema potrebe da ide tamo. Ali će zato na neke druge adrese. U Moskvu već 9. maja na obilježavanje 80. godišnjice pobjede nad fašizmom. U međuvremenu je već bio u Moskvi, a stigao je i do Izraela, te nekoliko puta u Beograd. Svaki put je morao da pređe državnu granicu. Na državnoj granici je državna granična služba koja takođe ima nalog da ga uhapsi. Kako granični policajci poštuju taj nalog i više je nego jasno.