Ustaški grafiti na hramu Sv. Spiridona Čudotvorca u Petrinji

Piše: O. R. / P-portal.net

Hram Svetog Spiridona Čudotvorca u Petrinji po ko zna koji put je bio meta vandalskog čina, prilikom kojeg je oskrnavljen grafitima sa ustaškim simbolima

Hram Svetog Spiridona Čudotvorca u Petrinji, koji je kroz svojih 237 godina duge istorije podelio mučeničku sudbinu svog naroda, po ko zna koji put je bio meta vandalskog čina, prilikom kojeg je oskrnavljen grafitima sa ustaškim simbolima.
Grafiti kojima se podriva međunacionalna mržnja ispisani su u toku noći između 2. i 3. maja 2022. godine, stoji u saopštenju na stranicama Parohije petrinjske.
Ovaj slučaj, koji ima neskrivenu i direktnu poruku upućenu pripadnicima srpske nacionalne zajednice, prijavljen je nadležnoj policijskoj upravi u Petrinji, nakon čega su pripadnici ove organizacijske jedinice izvršili uviđaj i sačinili zapisnik o ovom nemilom događaju.
„Ostajemo u nadi da će akteri ovog anticivilizacijskog čina biti pronađeni i procesuirani, kako bi se jasno poručilo da ovakvi i slični činovi inspirisani mržnjom nisu ogledalo multietničkog društva u kojem živimo i nipošto ne bi smeli postati pravilo ponašanja“, izjavio je paroh petrinjski Saša Umičević.

Tri puta obnavljan hram

Da podsetimo, prvi hram Svetog Spiridona izgrađen je 1785. godine u strogom centru grada. Iste godine hram je osvećen od strane episkopa Jovana Jovanovića. Po nalogu Ustaškog stana u Petrinji, a od strane zidarskog preduzetnika Cvetnića iz Župića, 1941. godine crkva je srušena. Rušenje je trajalo dugo, sve do kraja godine. Sa crkvom je nestao gotovo sav pokretni i nepokretni inventar.

Pedesetak metara dalje od prvobitnog hrama 1976. godine podignut je novi hram, koji je zatim srušen 1991. godine. Projekat za novi hram izradio je Projektni biro Srpske pravoslavne crkve iz Beograda. Tri godine kasnije započela je izgradnja trećeg hrama, ali su započeti radovi prekinuti 1995. godine, te su zidove hrama koji su do tada podignuti srušile petrinjske gradske vlasti buldožerima u aprilu 1997. godine.

S obzirom na to da je i ovaj hram uništen, preostali malobrojni vernici bili su prinuđeni da se sabiraju na bogosluženjima u parohijskom domu, u kojem je nekadašnja dnevna soba preuređena i do sve do nedavno vršila ulogu prostora za liturgije. Prva liturgija nakon 30 godina u novoobnovljenom hramu, na kojem radovi još uvek traju, održana je krajem prošle godine.

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: