U 13. epizodi treće sezone podcasta „Pravo glasa“ gostovao je Milan Radanović, povjesničar i istraživač u Arhivu Srba u Hrvatskoj pri Srpskom narodnom veću u Zagrebu.
Radanović se aktivno bavi istraživanjem tragedije srpskog naroda u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, o čemu je objavio niz knjiga i većih studija. Nedavno je objavljena njegova nova knjiga, u izdanju SNV-a i kuće Jesenski i Turk, „Općina Crkveni Bok u Drugom svjetskom ratu – studija slučaja genocida nad Srbima u NDH“. O motivima zbog kojih se upustio u ovo istraživanje, rezultatima do kojih je došao, o tome kako je moguće da mnogi masovni zločini nisu istraženi do sada razgovarao je s novinarom Sašom Kosanovićem.
„Nasilje je fenomen koji je karakterističan za čitavo područje okupirane Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu. Nasilje vrlo često čine susjedi nad susjedima, i posljedice tog nasilja osjećaju se i danas. One su bile vrlo žive ’91. kad je izbio rat u Hrvatskoj, ’92 kad je izbio rat u Bosni i Hercegovini“, rekao je Radanović.
„Odnos prema prošlosti vrlo često je podložan manipulacijama, ali na nama koji istražujemo prošlost, pogotovo koji istražujemo ove vrlo mučne, tragične događaje jeste da doprinesemo suočavanju današnjih generacija s tim vrlo negativnim i tragičnim nasljeđem. U socijalističkoj Jugoslaviji se kultura sjećanja nije na adekvatan način odnosila prema tom užasno brutalnom, tragičnom nasilju koje je daleko složenije i kompleksnije nego ovo ’90-ih i to je imalo za posljedicu socijalnu frustraciju pogotovo kod onih zajednica koje su stradale u ratu, a koje su smatrale da je to stradanje zaboravljeno i potisnuto“.
Podcast Pravo glasa možete slušati premijerno ponedjeljkom u 12 sati na Radio Privredniku (ovdje), kao i u repriznim terminima vikendom.
Podcast možete poslušati i na platformi SoundCloud, kao i na našem YouTube kanalu u nastavku.