[PODCAST] „Ko to tamo priča“: Povijest je kod nas često ispolitizirana

Piše: P-portal.net

Nakon prve dvije sezone podcasta „Ko to tamo priča“, koje su vodili standup komičari Goran Vinčić i Marko Dejanović, kroz treću sezonu vodi nas Leon Ćevanić, student povijesti i Privrednikov stipendist.

U novoj epizodi podcasta „Ko to tamo priča“ Leon Ćevanić razgovarao je s Filipom Bačurinom, članom uredništva studentskog časopisa Protempore, o prošlosti, historiografiji i načinima na koje se ona odražava u društvu.

„Ne možemo razumjeti sadašnjost bez razumijevanja prošlosti. Sve oko nas – od zakona i institucija do trenutnog političkog stanja – ukorijenjeno je u povijesti“, istaknuo je Bačurin. Povijest, prema njegovim riječima, nije samo akademska disciplina, već i dugovječna praksa proučavanja prošlih događaja.

Jedno od ključnih pitanja bilo je koliko je povijest danas podložna političkim i medijskim utjecajima. „Kod nas je povijest često ispolitizirana, osobito u javnom diskursu, gdje se teme ciklički ponavljaju – pred izbore, državne praznike ili važne obljetnice“, rekao je Bačurin.

Govoreći o utjecaju dnevne politike na historiografiju, naglasio je da on ne mora nužno biti štetan, ali da sve ovisi o povjesničarima koji se njome bave. „Definitivno, povijest 20. stoljeća pruža najviše materijala za politikanstvo, s obzirom na svoj obujam i ekstremne događaje. Ponekad povjesničari pokušavaju plasirati određene političke poruke kroz svoje radove, no to nije univerzalno pravilo.“

Osvrnuo se i na često spominjanu temu povijesnog revizionizma. „Povijesni revizionizam često se percipira negativno, ali važno je razlikovati nužnu reviziju od namjernog iskrivljavanja činjenica. Stare teorije s vremena na vrijeme moraju biti podvrgnute novim čitanjima na temelju otkrivenih izvora, a to je prirodan proces u znanosti. Naravno, zloupotrebe postoje, ali to ne znači da je svaka revizija povijesti nužno negativna.“

U nastavku razgovora bilo je riječi o budućnosti historiografije, čiji je veliki izazov – količina informacija u današnje digitalno doba. Na završno pitanje – može li povijest biti učiteljica života, Bačurin je odgovorio da je teško dati jednoznačan odgovor. „Povijest se ne ponavlja u ciklusima na način kako se to često pojednostavljeno prikazuje. Svako doba nosi svoje specifične izazove, a društva se mijenjaju i prilagođavaju. No, svakako možemo učiti iz prošlosti – pitanje je samo koliko smo na to spremni.“

Podcast možete poslušati na platformi SoundCloud, kao i na našem YouTube kanalu u nastavku.

Radio Privrednik možete slušati OVDJE.

Ovaj sadržaj je sufinanciran sredstvima Ministarstva spoljnih poslova Vlade Republike Srbije – Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: