Zagrebački vernici na pokloničkom putovanju u Svetu zemlju

Piše: P-portal.net

U organizaciji Crkvene opštine zagrebačke, pedesetak vernika, predvođenih Visokopreosveštenim Mitropolitom zagrebačko-ljubljanskim gospodinom Porfirijem, posetilo je Svetu zemlju od 1. do 8. novembra. Prenosimo izveštaj i fotografije koje su tom prilikom …

U organizaciji Crkvene opštine zagrebačke, pedesetak vernika, predvođenih Visokopreosveštenim Mitropolitom zagrebačko-ljubljanskim gospodinom Porfirijem, posetilo je Svetu zemlju od 1. do 8. novembra. Prenosimo izveštaj i fotografije koje su tom prilikom zabeležili hodočasnici.

Prvog dana boravka u Svetoj Zemlji, poklonici su obišli Maslinsku goru, poklonivši se mestu sa kojeg se Gospod Isus Hristos vazneo na nebo (danas u okviru džamije), kao i mestu sa kojeg je Presveta Bogorodica posmatrala Vaznesenje. Na tom mestu se danas nalazi ruski Spaso – Vaznesenjski manastir.  Odmah potom su posetili obližnji grčki manastir Analipsis (Vaznesenja Gospodnjeg), gde su srdačno dočekani i primljeni od igumana, a potom i darivani krstovima. Hodočasnici su, takođe, posetili i Crkvu na mestu gde je Gospod Isus Hristos naučio svoje učenike molitvu Oče naš, i u kojoj se dotična molitva nalazi ispisana na različitim jezicima sveta, između ostalih i na srpskom. Usput su svratili u manastir svete Marije Magdaline, koji se nalazi u Getsimanskom vrtu, te su na kraju posetili mesto kamenovanja svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana (izvorna stena nad kojom je sagrađena kapelica), i grob Presvete Bogorodice. Blagočestivi poklonici su imali blagoslov da uđu ispod Časne Trpeze i da dodirnu ovu veliku svetinju, na kojoj mnogo vernika svaki dan ostavlja svoje molitve, preporučujući se Majci Božijoj.

Sledećeg dana, u ranim jutarnjim časovima, u hramu Rođenja Hristova u Vitlejemu, služena je sveta Arhijerejska Liturgija. Mitropolit Porfirije je zajedno sa sveštenstvom služio Liturgiju u oltaru u kojem se nalazi samo mesto Rođenja, označeno srebrnom zvezdom. Sa blagodarnošću su se svi pričestili Telom i Krvlju Hristovom, na tom svetom mestu i posle toga svi su celivali tlo na kome je započelo spasenje roda čovečijega.

Posle toga je usledio duhovni vrhunac svakog pokloničkog putovanja u Svetu Zemlju, odnosno, poklonjenje svetom Grobu Gospodnjem u Jerusalimu. Nemoguće je opisati duhovno stanje, kada čovek uđe u mali prostor svetoga Groba, klekne pred grobni kamen i položi glavu i ruke na mesto gde je rešen temeljni problem nas ljudi, problem smrti. Mesto je to gde je Život pobedio samu smrt, gde je Hristos zasijao novim životom, mesto koje nas podseća da svoju nadu treba da polažemo samo na Hrista, pošto nam jedini On daje pobedu nad onim sa čim se niko drugi nije usudio sukobiti – smrću.

 

Odmah potom usledio je prijem u sveštenoj patrijaršiji jerusalimskoj, kod Njegove Svetosti Patrijarha svetog grada Jerusalima, cele Palestine, Sirije, Arabije, Transjordanije, Kane Galilejske i Svetog brda Siona, gospodina Teofila. Patrijarh je poklonicima ukratko izložio istoriju i značaj jerusalimske patrijaršije, naslednice izvorne hrišćanske Crkve i čuvarice svetih mesta. Nakon zajedničkog fotografisanja, vernici su imali mogućnost da dobiju patrijarašku gramatu, po kojoj svaki poklonik i zvanično postaje hadžija – hodočasnik svetih mesta.

Aktivnosti tog veoma prelepog dana okončane su posetom najstarijoj živućoj monaškoj zajednici na svetu – manastiru svetog Save Osvećenog u judejskoj pustinji. Ovaj manastir je značajan za vaseljensko hrišćanstvo, kao mesto velikog podviga, molitve, strogog posta, kao izvorište tipika i duhovnih pravila, koje je preuzela i Sveta Gora Atonska, te kao centar bogoslovlja. Dovoljno je samo pomenuti svetog Jovana Damaskina, jednog od najvećih pravoslavnih bogoslova i zaštitnika svetih ikona. Poseban značaj manastir ima za pravoslavne Srbe, pošto ga je posetio naš sveti Sava Srpski, koji je ispunivši drevno proroštvo, primio pastirski žezal sa groba Save Osvećenog, i ikonu Bogorodice Trojeručice, te tako duhovno opunomoćen krenuo da gradi srpsku Crkvu.

Sledećeg dana poklonička grupa je otputovala u Galileju – Hristovu postojbinu na severu Izraela, koja je smeštena na obali biblijskog Galilejskog mora. Dan je otpočeo svetom Liturgijom u Kaparnaumu, postojbini Hrista i apostola. U nastavku grupa je nastavila sa obilaskom biblijskih mesta oko Galilejskog jezera, te i samu reku Jordan, gde vernici imaju priliku da se u specijalnim belim haljinama pogruze u vode u kojoj je sam Gospod Hristos bio kršten. Poklonici su takođe u malom brodiću plovili po jezeru, na kojemu su se zbila bezbrojna čuda opisana u svetim Evanđeljima, kao i Isusov hod po vodi.

Poslednjeg dana boravka u Galileji poklonici su posetili sveto brdo Tavor, odnosno manastire na mestu gde se Hristos preobrazio pred svojim svetim učenicima i apostolima. Ovo je posebno značajno za zagrebačke vernike, pošto je Preobraženje Gospodnje slava našega hrama. U Kani Galilejskoj su u nastavku posetili mesto gde je Hristos pretvorio vodu u vino na svadbi, te su imali prilike da u manastiru kušaju vino tog podneblja. U nastavku su posetili grad Nazaret, mesto detinjstva i odrastanja Hristovog, i tom prilikom su poklonici imali blagoslov da prisustvuju večernjem bogosluženju u hramu Marijina izvora, a potom su posetili i rimokatoličku crkvu na mestu, gde se po predanju, nalazio dom svete Porodice.

Po završetku poklonici su se uputili ka Jerusalimu gde je, iste noći, odmah po dolasku, služeno svenoćno bdenije i Liturgija u hramu Groba Gospodnjeg, i tom prilikom su vernici imali blagoslov da se pričeste Telom i Krvlju Hristovom na samom Grobu Gospodnjem.

 

Sledećeg dana, poklonička grupa je krenula ka manastiru svetog Georgija Hozevita, koji se nalazi u judejskoj pustinji. U sklopu ovog manastira nalazi se i pećina velikog biblijskog proroka Ilije. Put do manastira vodi pešice kroz pustinju. Istog dana poklonici su posetili i grob Lazarov u Vitaniji, biblijski Jerihon, te se uspeli žičarom na vrlo visoku goru na kojoj je Gospod Hristos četrdeset dana postio i bio kušan od strane đavola. Pred kraj dana verni su imali priliku da se okupaju u Mrtvom moru, a dan se završio posetom manastiru svetog Gerasima Jordanskog, koji se po predanju nalazi na mestu gde se pravednom Josifu javio anđeo Božiji u snu, i uputio ga da povede Bogorodicu i Dete Isusa u Galileju.

 

Poslednjeg dana boravka u Svetoj Zemlji, poklonici su obišli Jerusalim: tamnicu Gospodnju, put stradanja, hram Vaskrsenja, gornjicu (dvoranu na Sionu gde se zbila Tajna večera i Pedesetnica), Kajafinu kuću, te ostatak starozavetnog Hrama – zid plača.

Na dan povratka posetili su i Ain Karem – rodno mesto svetog Jovana Preteče i Krstitelja, te završili ovo putovanje zahvalivši se Bogu i poklonivši se moštima i verigama svetog Velikomučenika Georgija u njegovom gradu Lidi.

Pored izvrsnog vodiča, tokom celog puta poklonička grupa je imala blagoslov da bude pod duhovnim vođenjem Visokopreosvećenog Mitropolita Porfirija, koji je svojim čestim besedama i poukama tumačio biblijske događaje vezane za mesta koja su posećivali. Na samom kraju, po svedočenju mnogih hodočasnika, ovo putovanje je bilo prava duhovna obnova za svakoga ko je bio na njemu. Zahvalivši dragome Bogu na blagodati i blagoslovu što su imali prilike posetiti izvore hrišćanstva, dotaknuti tolike svete mošti i svetinje, pomoliti se na tlu kojem je koračao sâm Gospod Isus Hristos, hodočanici su okončali ovo predivno putovanje ohrabreni i spremni da svojim životom svedoče Vaskrslog Hrista svim ljudima i da bude verne sluge Njegove.

 

Izvor: Mitropolija zagrebačko-ljubljanska


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: