Mnogi nesporazumi u društvu nastaju jer ne poznajemo Drugoga

Piše: P-portal.net

Srpsko privredno društvo Privrednik u srijedu, 10. novembra organiziralo je javnu tribinu na kojoj su medijima, novinarima i zainteresiranoj javnosti predstavljeni rezultati projekta „Upoznajmo se da bismo se razumjeli“

Naslovna fotografija: Jovica Drobnjak

„Mnogi nesporazumi u društvu nastaju zbog toga što ne poznajemo onoga Drugoga, onoga različitoga. Mi polazimo od teze da, da bismo se razumjeli, trebamo upoznati onog Drugoga, sve njegove vrijednosti, kulturu, tradiciju, sve ono što jednu zajednicu, jednu grupu, a onda i jednog pojedinca čini drugačijim od drugih“, rekao je na početku javne tribine predsjednik Srpskog privrednog društva Privrednik i voditelj projekta „Upoznajmo se da bismo se razumjeli“ Nikola Lunić.

On je prisutne upoznao s osnovnim ciljevima i aktivnostima u okviru ovog projekta koje Društvo realizira od 12. 8. 2020. godine, a koji će trajati sve do 12. 8. 2022. godine. Vrijednost ovog projekta iznosi 1.279.614,55 kuna, iznos koji sufinancira Europska unija je 1.087.672,37 kuna, dok se 191.942,18 kuna sufinancira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.

Nikola Lunić, foto: Jovica Drobnjak

Projekt obuhvaća proizvodnju i objavu većeg broja tekstualnih sadržaja, veći broj kraćih dokumentarih filmova, kao i veći broj podcasta. Realizacija projekta je u poodmakloj fazi, realiziran je veliki broj predviđenih aktivnosti, a prije svih održana je serija novinarskih radionica.

„U sklopu projekta se bavimo određenom ranjivom skupinom u društvu, a naša ranjiva skupina jesu mladi, prvenstveno mladi pripadnici srpske zajednice. Uvidjeli smo da većina novinara, koliko god bili profesionalci, slabije poznaju ranjive skupine i njihove probleme, pa je cilj naših edukativnih radionica bio ne da mlade novinare učimo novinarstvu već da im pokažemo gdje su najveći problemi srpske zajednice u Hrvatskoj, posebno njenih mlažih članova i da pokušaju kroz te radionice pokušaju uvidjeti te probleme, defnirati ih, a nakon njih bolje pristupati određenim temama“, rekla je administratorica projekta Maša Samardžija.

„Stoga smo prije nego što smo počeli objavljivati medijske sadržaja organizirali novinarske radionice, ukupno njih sedam. One su bile vrlo posjećene, ali su posebno bile vezane za naše mlade novinare koji su kroz njih imali prilike čuti brojne stručnjake. Kroz sedam tematskih radionica novinare smo upoznali sa zakonodavnim okvirom RH i EU o pitanjima manjina i njihovih prava, sociološkim i komunikološkim aspektima te problematike, osnovama proizvodnje audio i audiovizualnih sadržaja, te dobrom novinarskom praksom u izvještavanju o manjinama“, pojasnila je administratorica projekta.

Maša Samardžija, foto: Jovica Drobnjak

Prvi dio radionice pod nazivom „Pregled zakonodavnog okvira RH i EU po pitanjima manjinskih skupina i njihovih prava” održao je potpredsjednik Vlade Boris Milošević, dok je drugio dio iste radionice održao prof.dr.sc. Dejan Jović. Prvi dio radionice pod nazivom „Sociološki aspekti i okruženje za razvijanje scapegoatinga“ novinarima je održao prof.dr.sc. Dražen Lalić, dok je drugi dio iste radionice održala je doc.dr.sc. Radojka Kraljević. Na temu „Psihologija komunikacije – pitanja od javnog značaja te stvaranje ciljanog sadržaja“ govorio je prof.dr.sc. Ivan Tanta. Radionice pod nazivom „Radijsko novinarstvo – stvaranje audio sadržaja“, „TV novinarstvo – stvaranje audio-vizualnih sadržaja“ i „Digitalni mediji i budućnost“ održali su stručnjaci iz Panda komunikacije. Prvi dio radionice pod nazivom “Dobra novinarska praksa o izvještavanju o manjinama–preporuke i savjeti” održao je novinar tjednika Novosti Saša Kosanović, dok je drugi dio ove radionice održala urednica i novinarka multinacionalne emisije Prizma na HRT-u Daniela Draštata Flock.

„Mladi novinari i naši suradnici koji su prošli radionice i ubuduće će koristiti znanja koja su stekli na ovim radionicama, pa radionicama postižemo i dugoročni cilj. Ovim projektom poboljšali smo i kvalitetu objavljenih medijskih sadržaja i tehnološki smo unaprijedili P-portal“, rekla je urednica P-portala Olivera Radović.

Olivera Radović, foto: Jovica Drobnjak

Ona je podsjetila na početke rada P-portala, na njegovu važnost u izvještavanju o srpskoj zajednici, ali je najavila i internet radio, koji će potaknuti rezultatima projekta „Upoznajmo se da bismo se razumjeli“ i novostečenim znanjima i iskustvima uskoro pokrenuti.

„Od 2014. godine, kada smo upisani u Registar neprofitnih medija u Agenciji za elektroničke medije i tako zvanično stupili u hrvatski medijski prostor, P-portal je manjinski internet portal koji obrađuje teme koje su vezane za identitet i kulturu Srba u Hrvatskoj, teme koje su od interesa za srpsku zajednicu u Hrvatskoj, ali i za čitavo društvo. Projekt ‘Upoznajmo se da bismo se razumjeli’ usmjeren je prvenstveno na povećanje vidljivosti srpske zajednice, koja je, ako izuzmemo manjinske medije i emisije HRT-a o manjinama, ne samo mala, već i iskrivljena. Uz novoosnovani tim vrhunskih profesionalaca i neke nove, popularne audio-vizualne forme vjerujemo da ćemo u tome i uspjeti. Ovaj projekt nam je omogućio da uvidimo da sada već imamo dovoljno znanja i iskustva i da postoji velika potreba za nekim novim formama, pa se i ‘žanrovski’ se sve više širimo i tako ćemo uz kraće dokumentarne filmove i podcaste koje uveliko snimamo, uskoro pokrenuti i prvi internet radio u zajednici“, najavila je.

Foto: Jovica Drobnjak

Na tribini je prikazan i kratki dokumentarni film pod nazivom „Od klupe do muke“, o mladima u Hrvatskoj i o tome koji problemi ih na prekretnici života istinski zabrinjavaju. Autor filma Saša Živković također je prisustvovao tribini i po završetku projekcije se obratio prisutnima i s njima podjelio svoje iskustvo sa snimanja i iskustvo suradnje s P-portalom.

Live stream javne tribine publika je uživo pratila i putem Facebook stranice i YouTube kanala P-portala, a film „Od klupe do muke“, kao i ostali filmovi snimljeni u sklopu projekta „Upoznajmo se da bismo se razumjeli“ mogu se pogledati na YouTube kanalu P-portala.

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: