Skinuti stigmu sa srpske zajednice

Piše: O. R. / P-portal.net

Srpsko privredno društvo Privrednik u srijedu, 13. aprila organiziralo je drugu javnu tribinu na kojoj su medijima, novinarima i zainteresiranoj javnosti predstavljeni rezultati projekta „Upoznajmo se da bismo se razumjeli“

„Upoznavanje drugog identiteta, druge kulture, druge osobnosti može značajno doprineti razumevanju kako pojedinaca, tako i zajednica. Upravo smo od toga pošli radeći na ovom projektu. Pošli smo od toga da brojni problemi u društvu nastaju zato što se ne poznamo dovoljno. Kako na osobnoj razini, tako i na društvenoj, između zajednica“, rekao je na početku druge javne tribine i predstavljanja rezultata projekta „Upoznajmo se da bismo se razumjeli“ predsjednik Srpskog privrednog društva Privrednik i voditelj projekta Nikola Lunić.

On je prisutne upoznao s osnovnim ciljevima i aktivnostima u okviru ovog projekta koje Društvo realizira od 12. 8. 2020. godine, a koji će trajati sve do 12. 8. 2022. godine.

Nikola Lunić, voditelj projekta

„Naša intencija je bila da predstavimo srpsku zajednicu u Hrvatskoj. Da sa nje skinemo ili pokušamo skinuti često zaljepljenju stigmu zajednice koja nije najbolje prihvaćena u društvu“, rekao je voditelj projekta.

„Posebno važan rezuatat ovog projekta je što smo i u tehničkom i u kadrovskom smislu unaprijedili portal. Indirektan rezulatat ovog projekta je i taj što upravo ovih dana pokrećemo internet radio“, rekao je Lunić i naglasio da je projekt važan ne samo za Privrednik i P-portal, već za čitavu srpsku zajednicu u Hrvatskoj.

Projekt obuhvaća proizvodnju i objavu većeg broja tekstualnih sadržaja, veći broj kraćih dokumentarih filmova, kao i veći broj podcasta. Vrijednost ovog projekta iznosi 1.279.614,55 kuna, iznos koji sufinancira Europska unija je 1.087.672,37 kuna, dok se 191.942,18 kuna sufinancira iz državnog proračuna Republike Hrvatske. Realizacija projekta je u poodmakloj fazi, realiziran je veliki broj predviđenih aktivnosti, a prije svih održana je serija novinarskih radionica, odnosno sedam edukativnih radionica u okviru kojih su mladi novinari osoposobljeni za izvještavanje o srpskoj zajednici.

„U sklopu projekta se bavimo marginaliziranom društvenom skupinom u društvu, a naša ranjiva skupina jesu mladi pripadnici srpske zajednice. U sklopu projekta, koji je već u poodmakloj fazi realizacije, objavljena su do sada 34 novinarska teksta, 19 podcasta i 12 filmova“, rekla je administratorica projekta Maša Samardžija i naglasila da će rezultati ovog projekta ostati zabilježeni u hrvatskom medijskom prostoru.

Maša Samardžija, administratorica projekta

Ona je podsjetila i da su se mladi novinari u okviru projekta kroz sedam tematskih novinarskih radionica upoznali sa zakonodavnim okvirom RH i EU o pitanjima manjina i njihovih prava, sociološkim i komunikološkim aspektima te problematike, osnovama proizvodnje audio i audiovizualnih sadržaja, te dobrom novinarskom praksom u izvještavanju o manjinama. Među predavačima bili su ugledni stručnjaci: potpredsjednik Vlade Boris Milošević, prof.dr.sc. Dejan Jović, prof.dr.sc. Dražen Lalić, doc.dr.sc. Radojka Kraljević, prof.dr.sc. Ivan Tanta, stručnjaci iz Panda komunikacije, novinar Saša Kosanović, urednica i novinarka multinacionalne emisije Prizma na HRT-u Daniela Draštata Flock.

„Nakon novinarskih radionica i iskustva rada na ovom projektu ostaje nam svima, i novinarima i svim saradnicima, ostaje nam dugoročni kapital koji nam niko ne može oduzeti i koji će nam koristiti i ubuduće, a to je – znanje. Mladi novinari i naši suradnici koji su prošli radionice i ubuduće će koristiti znanja koja su stekli“, rekla je urednica P-portala Olivera Radović. Ona je prisutnima istaknula najbitnije novinske sadržaje koji su nastali u okviru projekta i ukazala na njihovu vrijednost i značaj.

Olivera Radović, urednica P-portala

Na tribini je prikazan i kratki dokumentarni film pod nazivom „Pobratimi Gajo i Zlajo – čuvari starih običaja Bukovice“, o prijateljstvu dvojice Bukovčana. Zlatko Perak iz Ravnih kotara i Gajo Radmilović iz Žegara nerazdvojni su prijatelji koji zajednički rade na očuvanju tradicije i starih običaja Bukovice.

Live stream javne tribine publika je uživo pratila i putem Facebook stranice i YouTube kanala P-portala, a film „Pobratimi Gajo i Zlajo – čuvari starih običaja Bukovice“, kao i ostali filmovi snimljeni u sklopu projekta „Upoznajmo se da bismo se razumjeli“ mogu se pogledati na YouTube kanalu P-portala (ovdje).

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: