Izložba „Jugo, moja Jugo” – gastarbajterske priče između socijalizma i kapitalizma

Piše: Vladislav Stojičić

U Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu krajem prošle godine otvorena je Izložba „Jugo, moja Jugo“ – gastarbajterske priče o jugoslovenskim radnicima na privremenom radu u Austriji i Nemačkoj. Izložba je …

U Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu krajem prošle godine otvorena je Izložba „Jugo, moja Jugo“ – gastarbajterske priče o jugoslovenskim radnicima na privremenom radu u Austriji i Nemačkoj. Izložba je deo šireg istraživačkog projekta koji je povezan sa dva značajna datuma: 50 godina od potpisivanja Sporazuma o angažovanju radne snage sa Austrijom 1966. i sa Nemačkom 1968. godine.

[pullquote class=”full”]Izložba svedoči o životu i radu gastarbajtera: priče i svedočanstva, arhivska dokumentacija, fotografije, predmeti, lična dokumenta itd. u cilju ilustracije uticaja ekonomske migracije na zemlje-domaćine, ali i na zemlje porekla.
Krajem šesdesetih i početkom sedamdesetih godina prošlog veka jugoslovenski gastarbajteri bili su najbrojnija grupa stranih državljana u SR Nemačkoj i Austriji. Ostavili su trajni trag na multikulturnu Evropu, koji ni dan danas nije izbledeo. Gastarbajteri su snažno uticali na jugoslovensko društvo i kulturu, a izgradili su i snažne veze između jugoslovenskog kulturnog prostora i svojih novih domovina.[/pullquote]

Izložba je podeljena u tri celine: tragovi prošlosti, ljudi, samoistorizacija.

Prema rečima kustosa i jednog od autora izložbe Tatomira Toromana, sama izložba „Jugo moja jugo“ je nazvana prema pesmi Silvane Armenulić. Pesmu je napisala jedna gastarbajterka, a zatim otpevala najpopularnija pevačica tog vremena – Silvana Armenulić. Novokomponovana narodna muzika je bila najpopularnija muzika naših radnika u inostranstvu. Pored tekstova narodne muzike na izložbi su prisutni i drugi žanrovi i muzičke forme kojima su zajedničke teme tuđina, odlazak, nostalgija i tuga za zavičajem.

Posebno mesto na izložbi zauzima Emisija Radio Beograda “Večeras zajedno” koja postoji preko 40 godina i koja je prva koje se bavila radnicima na privremenom radu.

 

Izložba je presek istraživanja, bez konačnih odgovora i u velikom delu predstavlja glas samih gastarbajtera. Oni nisu samo predmet izučavanja i izložbe, već su i sami koautori kroz nesebično deljenje svojih sećanja i značajnih predmeta.

“Gastarbajteri su imali višestruk uticaj na jugoslovensko društvo i kulturu, posebno na svakodnevni život stanovništva i često su u lokalnim zajednicama bili glavni inicijatori i akteri raznih promena. Odlazili su uglavnom iz malih, najčešće seoskih, sredina u industrijske centre Zapadne Evrope. Menjali su dotadašnje i sticali nove navike i običaje postajući značajni socio-kulturalni medijatori u komunikaciji i razmeni između socijalizma i kapitalizma, Istoka i Zapada, sela i grada, Balkana i Evrope. Gastarbajteri su uticali i na svakodnevni život u Nemačkoj i Austriji postajući, umesto gostiju, kolege i komšije, prijatelji i prihvaćeni članovi zajednice” – stoji u sinopsisu MIJa.

Izložba će biti otvorena do kraja maja 2017. godine.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: