Robert Tomljenović, zamjenik predsjednika Vijeća i ravnatelja Agencije za elektroničke medije, gostovao je u podcastu „Samo fakti“, gdje je s Mirelom Pejaković Levstek razgovarao o projektu „Uspostava sustava provjere točnosti informacija” čiji su nositelji Agencija za elektroničke medije i Ministarstvo kulture i medija i koji se odvija u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
„Glavni cilj projekta je smanjenje količine dezinformacija u javnom prostoru, s obzirom na ovo novo moderno doba u kojem živimo i u kojem raste i broj građana koji se informiraju preko društvenih mreža. Po našim istraživanjima, društvene mreže su broj jedan izvor informiranja za dobnu skupinu do 35 godina. Treba znati da su se s brojnim promjenama uzrokovanim tehnološkim razvojem, koji je u potpunosti promijenio način na koji koristimo medije i na koji se informiramo, pojavili novi akteri na terenu. Nemamo više samo medije koji su nekada bili ponosni čuvari demokracije, koji su nadzirali i demokratske procese ali i informirali građane i to na način da su se bavili dobrim starim novinarstvom provjeravajući točnost informacija prije objave. U igru su uletjeli i novi igrači, novi akteri, zapravo jako snažni. Govorimo o društvenim mrežama, digitalnim platformama“, rekao je Tomljenović.
Kako je cilj projekta i poticanje razvoja novih neovisnih provjeravatelja točnosti informacija, u Hrvatskoj je sada u sklopu spomenutog projekta odabran 21 neovisni provjeravatelj točnosti informacija, čije će područje djelovanja biti vrlo različite sfere, ne samo politička, već sve društvene sfere i sve društvene teme. Factcheckeri će se baviti provjerom točnosti informacija izrečenih u čitavom javnom prostoru, dakle i u medijima, i u javnosti, i na društvenim mrežama.
„Projekti su raznoliki, nastojali smo poticati tematsko-sektorsko provjeravanje točnosti informacija i nastojali smo poticati sveučilišnu zajednicu. I to nam je uspjelo, jer od 21 projekta njih 13 nose fakulteti i sveučilišta ili znanstveni instituti, osam projekata nose udruge civilnog društva, od kojih većina, također, kao partnere ima fakultete ili sveučilišta. Svatko od njih bavi se određenom temom, pa tako imamo zaista širok spektar – medicina, zdravlje, klimatske promjene, nacionalna sigurnost, obrambena pitanja, rodna ravnopravnost, hrana i poljoprivreda, energetika, računarstvo,…“, rekao je Tomljenović i najavio da se od rujna pokreće Središnja nacionalna platforma, koja će se zvati „Točno tako“. Na toj platformi će svi neovisni provjeravatelji točnosti informacija objavljivati provjerene informacije iz brojnih sektora i tematskih cjelina, kao i druge sadržaje proizvedene u sklopu projekta
Poslušajte što naš sugovornik kaže o realizaciji ovog projekta, o tome koliko je važan fact-checking, o problemu umjetne inteligencije i o brojnim drugim temama.
Nove epizode podcasta „Samo fakti“ možete slušati na platformi SoundCloud (OVDJE), kao i na Radio Privredniku (OVDJE) svake prve subote u mjesecu u 12 sati (premijerno), kao i u više repriznih termina.
U nastavku pogledajte epizodu na našem YouTube kanalu.
Financira Europska unija – NextGenerationEU.
Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije, kao ni stajališta Agencije za elektroničke medije. Europska unija i Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.