Oživljavanje seoskog turizma

Piše: Tijana Šašić

Žene iz Trpinje se već šestu godinu zaredom okupljaju u Udruženju žena Trpinje da bi sačuvale od zaborava stare običaje u svom selu. Svakog ponedeljka i četvrtka razgovaraju, druže se …

Žene iz Trpinje se već šestu godinu zaredom okupljaju u Udruženju žena Trpinje da bi sačuvale od zaborava stare običaje u svom selu. Svakog ponedeljka i četvrtka razgovaraju, druže se i prave planove za budućnost. Vrlo su aktivne. Žele pokrenuti selo i oživeti seoski turizam. Imaju i podršku opštine Trpinja u svemu što rade. Opština im je ustupila prostorije za rad, plaća im režije, a i finansijski ih pomaže. Udruženje je nastalo na inicijativu Marije Opačić, koja je 40 godina radila kao nastavnik u Osnovnoj školi Trpinja.

Udruzenje_zena_Trpinja (11)– Kada sam otišla u penziju razmišljala sam čime bih mogla da se bavim, pa sam okupila nekoliko svojih prijateljica i predložila im da osnujemo narodnu kuhinju. Međutim, za to je trebalo puno novca, pa smo odustale. Onda smo došle na ideju da osmislimo Udruženje žena. Naša prva aktivnost je bila da popišemo sve stare ljude koji žive sami. Potom smo ispekle kolače i odnele im. Mi i danas obilazimo stare u njihovim kućama, a pošto u Trpinji imamo i starački dom, onda i te ljude posećujemo s vremena na vreme – kaže Marija.

U početku je bilo 6 žena, a danas ih ima 16. Samo jedna članica je mlađe životne dobi, ostale su penzionerke. Imaju i svoje uniforme koje su same skrojile.

– Kada smo počele sa radom dobile smo novčana sredstva od nemačke ambasade i tim novcem smo kupile tri šivaće mašine, tri stola i stolice kao i kompletan pribor za šivanje. Projekat na osnovu kojeg smo dobile novac nam je izradio Dejan Drakulić. On je naš veliki prijatelj i izuzetan čovek. Često nam dolazi u goste i obožava naš čaj i kolače – objašnjava Marija.

Udruženje žena Trpinje tokom godine organizuje četiri centralne manifestacije: Božić, 8. mart, Vidovdan i Raspevanu jesen. Tih dana žene izlažu sve ono što su proizvele: kolače, torte, ručne radove, stare predmete kao i jesenske plodove – žitarice, industrijsko i lekovito bilje, različite vrste čajeva. Sve je to upotpunjeno odgovarajućim ambijentom kao i prigodnim kulturno umetničkim programom.

Udruzenje_zena_Trpinja (4)Rad Udruženja je podeljen u nekoliko tematskih radionica: krojenje, heklanje, slikanje, izrada suvenira i pečenje kolača. Kroz ovaj kreativan rad žene se opuštaju i odmaraju. Šiju prsluke, kecelje, torbe. Heklaju stolnjake i kuhinjske krpe na kojima rade i vez. Oslikavaju staklene flaše, čaše i tegle tzv. salvetnom tehnikom. Izrađuju vence od pruća. Prave svećnjake, magnete i slike sa motivima sušenog cveća. Rade ukrasne korpice od papirnatog reklamnog materijala. Peku sve vrste domaćih kolača i torti, a svaku svoju aktivnost završe čajankom.

Stari zanati – nova šansa

Jedan od ciljeva Udruženja je obnova starih zanata u selu. To se postiglo projektom „Stari zanati – nova šansa“, za koji je novčana sredstva obezbedila Zaklada za razvoj lokalne zajednice iz Osijeka „Slagalica“.

– Ovim projektom mi smo obnovili sve zanate koji su nekada bili rašireni u Trpinji: stolarski, molerski, voskarski, mesarski, krojački, obućarski, kovački i berberski. Kada smo dobile novac od Slagalice, kupile smo materijal za rad i pozvale naše majstore da počnu sa radom. Stolari su nam napravili stol i klupe, moleri su ofarbali eksponate na dečjem igralištu, voskari su izradili sveće. Na kraju smo organizovale izložbu na kojoj smo skupile sve te proizvode i prikazale ih. Kroz projekat obnove starih zanata htele smo da potenciramo zapošljavanje mladih ljudi. Međutim, ovi zanati nisu profitabilni pa za njih nije bilo interesovanja – tvrdi Marija.

Udruženje žena Trpinje neguje očuvanje običaja i tradicije u svom selu. Zbog toga im je Slagalica odobrila finansiranje projekta „Bacimo kamenčić – pokrenimo lavinu“.

– Pokušavamo ljude podsetiti na narodne običaje, kao recimo kraljice kojim se slavi plodnost. Naše devojčice su se obukle kao kraljice i prošetale selom. Za tu priliku smo izradile kape od krep papira koje su one nosile. Da bi oživeli običaje organizovale smo i paljenje Badnjaka kao i pletenje ivanjskih venaca – ističe Marija.

Posebnu pažnju posvećuju uređenju prostora ispred i oko sedišta Udruženja. Posadile su nekoliko vrsta cveća i mladog drveća. Sa uspehom su realizovale akciju „Najlepše uređeno dvorište“, a sve u svrhu poboljšanja uslova života na selu.

Vredne ruke ovih žena obnovile su i stari bunar smešten na izlazu iz sela, koji je dugo godina bio zapušten. Uz pomoć stolara izradile su novi đeram. Ali, bunar još nisu osposobile jer čekaju rezultate ispitivanja vode, koja je, kako kažu, nekada bila najzdravija za piće.

Druženjem do razonode

U prostorijama Udruženja često se održavaju predavanja na temu zdravlja i zdrave ishrane, a dva puta mesečno se obavlja merenje krvnog pritiska, masnoće i šećera u krvi.

– Kad god smo u prilici volimo da pomažemo ljudima. Nedavno smo sakupljale novac za jedno bolesno dete koje je trebalo ići na operaciju u Zagreb. U saradnji sa opštinom smo 2013. godine organizovale humanitarni koncert, a sav prihod od koncerta namenile smo za podizanje spomenika pevaču Jovanu Perajliću, koji je rodom iz Trpinje. Sakupljale smo i pomoć za poplavljena područja – priseća se Marija.

Udruzenje_zena_Trpinja (3)Iako svoje proizvode ne prodaju, one ih izlažu i poklanjaju. Pošto su ostvarile saradnju sa Udruženjem žena iz Bačke Palanke i Sombora, često putuju i razmenjuju iskustva. Povezale su se i sa Udruženjem „Plavi dunav“ iz Borova, Udruženjem žena iz Bršadina i sa Udruženjem penzionera iz Šidskih Banovaca.

Kroz druženje, zabavu i smeh ove žene žive kao jedna porodica. Ponekad se i posvađaju ali se brzo i pomire. Jedna drugoj pomažu, međusobno se razumeju.

– Meni je rad u ovakvom okruženju pomogao. Psihički se olakšam kada dođem u Udruženje. Muž mi je umro, ostala sam sama i dugo vremena sam pila tablete za smirenje. Sada sam prestala. Ovde pečem kolače, šijem i heklam i to me smiruje. Daje mi elan za život – napominje Dragoslava Kronić.

U goste im svakodnevno dolazi Jasna Ajduković – zamenica načelnika opštine Trpinje, koja ih je naučila izradi magneta i cvetnih aranžmana.

– Kroz druženje sa njima ja se razonodim. Kod njih vlada opuštena atmosfera. Lepo je biti u njihovom društvu. One su ponos naše opštine. Svojim radom doprinele su razvoju lokalne zajednice, a jedino su Udruženje žena sa ovih prostora koje je povuklo novac iz Slagalice. Nemamo puno ovakvih udruženja u opštini – zaključuje Jasna.

U budućnosti žene iz Trpinje planiraju obnovu etno kuće koju bi adaptirale i pretvorile u mali muzej. Njihov glavni cilj je razvoj seoskog turizma.

– Volele bismo da animiramo mlade žene da nam se priključe i da zajedničkim snagama pokrenemo naše selo – poručuju članice Udruženja.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: