Otvorena ambasada Liberlanda u Beogradu

Piše: P-portal.net

Nema ničeg neozbiljnog i šaljivog u stvaranju naše države. Liberland je vrlo ozbiljna priča, koju širom sveta podržava mnogo ljudi. Smeta nam kada nas kao najmlađu balkansku zemlju nastalu posle …

Nema ničeg neozbiljnog i šaljivog u stvaranju naše države. Liberland je vrlo ozbiljna priča, koju širom sveta podržava mnogo ljudi. Smeta nam kada nas kao najmlađu balkansku zemlju nastalu posle raspada Jugoslavije nazivaju šalom. Smeta nam i kada nas porede sa Kosovom, jer mi nismo oteli deo zemlje Srbima i nazvali je svojom, već smo zauzeli ničiju zemlju između Srbije i Hrvatske. Namera nam je da stvorimo novu svetsku naciju, baziranu na idejama kriptoekonomije, slobodne trgovine i demokratije, gde će svaki državljanin direktno učestvovati u odlučivanju i upravljanju.

[pullquote]

BROJKE

* 400 pasoša izdao je Liberland

* 3 puta veći od Monaka

* 80.000 stanovnika bi se naselilo

[/pullquote]

Ovako, za “Novosti”, govori Danijel Dabek, ambasador u Beogradu pre tri dana otvorenog predstavništva Liberlanda, samoprozvane države koja se nalazi na samoj granici Hrvatske i Srbije, na Adi na Dunavu, blizu Bačkog Monoštora.

– Misija u Beogradu nam je stvaranje prijateljskih odnosa sa Srbima, da postanemo bratske zemlje, a nastavićemo da podržavamo srpsku industriju, razvijanje znanja o novim tehnologijama, učestvovaćemo u kulturi i promovisati ovaj deo Balkana u svetu na najbolji način – kaže Dabek, inače Amerikanac poljskog porekla, koji je u Srbiji već otvorio dve firme koje se bave visokim tehnologijama, kriptovalutama i zapošljavaju više desetina naših mladih ljudi. – Svog predstavnika Liberland ima i u Apatinu, odakle brodovima idemo prema Liberlandu.

Neobična država nastala je pre tri godine, a osnivač i predsednik je Čeh Vit Jedlička, koji je, tražeći parče planete koje ne pripada nikome, naišao na ovo ostrvo između Srbije i Hrvatske. Hrvati su rekli da je to srpska teritorija, a Srbi – da nije njihova. Zbog toga, Liberlanđani ne mogu ni da kroče na svoju zemlju, površine oko sedam kvadratnih kilometara, jer ih u tome uporno sprečava hrvatska policija.

 

Ambasador Dabek nada se dobroj saradnji sa institucijama Srbije, zvaničnom priznavanju njihove države, a poručuje da Liberland već uveliko ulaže u srpsku ekonomiju, kulturu i turizam.

– Međunarodno pravo kaže da ukoliko duže od 25 godina zemlja nema vlasnika i niko ne pretenduje na nju, može da postane država onih koji je prvi zauzmu – objašnjava Dabek pravno pokriće Liberlanda. – Liberland ima pravo da postoji kao samostalna zemlja, nalik bilo kojoj drugoj na Balkanu. Zasad imamo izuzetno dobre odnose za Srbijom, podršku Ministarstva spoljnih poslova, ali ne i zvanično priznanje. Premijerka Ana Brnabić je obećala da će posetiti Liberland u aprilu, kada budemo obeležavali trogodišnjicu postojanja.

Kako naš sagovornik kaže, Liberlanđana ima 500, kvalifikovanih aplikacija za državljanstvo još 120.000, kao i pola miliona zahteva koji se još proveravaju. Liberland, kaže, ima svoju zastavu, grb, himnu, kao i valutu – merit, kao i svoje pivo i vino koji se proizvode u Hrvatskoj. Zasad je podeljeno 400 pasoša, ali to će biti nastavljeno, čim im se omogući prilaz teritoriji i početak izgradnje zgrada, škola, bolnica i ostale infrastrukture. Projekat podrazumeva podizanje države tri puta veće od Monaka i mogućnost naseljavanja oko 80.000 stanovnika.

– Uslovi za državljanstvo su religijska tolerancija, poštovanje privatnog vlasništva, neosuđivanost, nepripadanje ekstremističkim grupama i želja da se radi na “projektu” Liberland – kaže ambasador. – Za sada nas je zvanično priznao jedino Somalilend, država u okviru Somalije. Nadamo se da će to učiniti i drugi.

Širenje istine

Pre nego što sam prvi put došao u Beograd, u San Francisku sam slušao kako je Srbija poput Divljeg zapada, gde je rat na ulicama – kaže Dabek. – Na rušenju takvih predrasuda i otkrivanju istine radiće i naša kancelarija u Beogradu. O vašoj zemlji i ljudima imam samo reči hvale. Mladi koji rade u mojim firmama shvatili su šta je pravac ekonomskog razvoja Liberlanda – digitalne tehnologije, posebno blokčejn (blockchain) tehnologija. A to je sistem decentrilizovane kontrole digitalne razmene koja je promovisana svetskom popularnošću kriptovaluta.

Dunavom i kopnom

Do Liberlanda se može stići Dunavom, preko Srbije, a sa hrvatske strane, u zavisnosti od visine vodostaja, kopnom, ili kada reka “poraste” brodom – kaže Dabek. – Problem je što, iako nam policija u Apatinu ne brani da dođemo do svoje zemlje, nas Hrvati sprečavaju da priđemo sa njihove strane. Optužuju nas i hapse za nelegalan prelazak granice. Sada su čak organizovali 24-časovno dežurstvo na ostrvu, za koje kažu da nije njihovo.

 

Izvor: Večernje novosti, autor: Bojana Caranović


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: