Ostati, otići ili pobjeći?

Piše: Angelina Medaković / P-portal.net

U radnom dijelu 5-tog kongresa Privrednikovih stipendista održana je panel diskusija pod naslovom „Mladi danas: Ostati ili otići“, na kojoj su sudjelovali dr. sc. Boris Jokić sa zagrebačkog Instituta za …

U radnom dijelu 5-tog kongresa Privrednikovih stipendista održana je panel diskusija pod naslovom „Mladi danas: Ostati ili otići“, na kojoj su sudjelovali dr. sc. Boris Jokić sa zagrebačkog Instituta za društvena istraživanja, dr. sc. Mladen Mrdalj iz beogradskog Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj, Viktor Koska s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, te konzultant za investicije Srđan Kuprešanin iz Beča i bivši Privrednikov stipendist i ovogodišnji dobitnik nagrade za najboljeg bivšeg Privrednikovog stipendistu „Srebrnjak Ivane Vujnović“ – Dragan Janković, dr. med. iz Vukovara. Diskusiju je vodio novinar Saša Kosanović.

Gotovo svi sudionici složili su se u tome da mladi mogu otići na školovanje i stjecanje iskustva izvan domovine, ali da bi bilo poželjno da se kao stručnjaci i vrate, iako se ovdje tek treba boriti za svijetlu budućnost, kako je istakao Jokić. Svjesni su toga da je to teška borba, ali nije rješenje u odricanju od nacionalnog identiteta, ustvrdio je Kuprešanin. Zatim su se složili s Jokićevom tvrdnjom da je borba za egzistenciju najjača i da se u tom slučaju i borba za nacionalni identitet zna stavljati u drugi plan. Mrdalj je dodao da svaki pojedinac među mladima, mora odlučiti što mu je važno i kako da dođe do zadovoljstva i ispunjenja vlastitog života, nakon rješavanja egzistencijalnih i materijalnih potreba. Koska je istaknuo da je protiv odlaska na školovanje i rad izvan Hrvatske ili Srbije i govorio je o tome kako boravak u drugim državama nije uvijek lijep i lagan. Pridružio mu se u mišljenju i Janković, koji još nije odlučio da li će otići van na specijalizaciju, niti o tome da li će se zaposliti vani, jer su za strance ugovori nepovoljniji i samo na određeno vrijeme.

Mladen Mrdalj je istaknuo da je vrlo važno da se srpski identitet uklopi u napredna globalna kretanja i da se ne pretvori u plitki, negativni i ekstremni nacionalistički oblik, koji nikome ne koristi, već samo šteti. Viktor Koska je, s druge strane, ukazao na to da postoji i problem koji se javlja nakon višegodišnjeg odsustva, a to je vratiti se natrag i dobiti posao, a pogotovo odgovarajući posao prema stečenoj stručnosti. Mrdalj je upozorio da u svim državama odluke o sudbini naroda, donose u visokoj politici i da bi se mladi ljudi kao stručnjaci, trebali u nju uključivati, pa je predložio stipendistima da bi bilo poželjno da steknu stručnost u političkoj i pravnoj znanosti.

Problem u Hrvatskoj, ali i u Srbiji, odumiranje je manjih gradova i ruralnih područja u koja se više ne vraćaju visoko obrazovani mladi ljudi. Opstaju samo veliki gradovi. Odlijevaju se mozgovi iz područja kojima su neophodni, a u kojima resursi, koji bi omogućili napredak, postoje. Iako je problem odluke o ostanku ili odlasku vrlo kompleksan i većinom ovisi o samom pojedincu, trebalo bi, kazao je Jokić, razmisliti o važnosti toga zašto donijeti odluku o ostanku ili odlasku, prema tome što će pojedinca više zadovoljiti kao čovjeka i budućeg stručnjaka.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mwadKZylVww[/youtube]


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: