NIN-ova nagrada uručena Ivani Dimić

Piše: P-portal.net

Ivani Dimić uručena je NIN-ova nagrada za najbolji roman u 2016. godini, za delo „Arzamas” („Laguna”), u prepunoj svečanoj sali Jugoslovenske kinoteke. Priznanje je dobitnici uručio Milan Ćulibrk, glavni urednik …

Ivani Dimić uručena je NIN-ova nagrada za najbolji roman u 2016. godini, za delo „Arzamas” („Laguna”), u prepunoj svečanoj sali Jugoslovenske kinoteke. Priznanje je dobitnici uručio Milan Ćulibrk, glavni urednik NIN-a, ujedno podsetivši na to da je davalac novčanog dela nagrade jedna velika inostrana kompanija koja je prepoznala značaj kulture i književnosti u društvu.

Pozdravni govor Ivane Dimić bio je u znaku zahvalnosti.

– Zahvaljujem NIN-u što svojom nagradom svake godine širom otvara kapije medijskog prostora „Republici književnosti”. Zahvaljujem svim svojim prijateljima na nebu i na zemlji. Zahvaljujem svom ocu Ivanu na knjizi „Od Stendala do Beketa” i na tome što je živeo za literaturu. Zahvaljujem svojoj majci Oliveri, koja je umela i volela da živi. Mama, ovo je tvoj čas, gde god da si, raduj se! Zahvaljujem Bogu na daru, koji je poklon, i na nagradi, koja je milost. Zahvaljujem knjigama koje su me štitile od nesreće i od sveta – rekla je književnica, spomenuvši ostvarenja koja ispunjavaju njen duhovni prostor, dela narodnog pesništva, zatim Laze Lazarevića, Branka Ćopića, Roberta Grejvsa, Emila Siorana, Basare, Tomasa Mana, Borhesa, Kiša, Rablea, Laze Kostića, Šekspira, Simovića, Cvetajeve, Gogolja…

Član NIN-ovog žirija Jasmina Vrbavac pročitala je obrazloženje odluke da Ivana Dimić ovoga puta bude dobitnica ovog uglednog priznanja.

– „Arzamas” Ivane Dimić roman je o bolesti i smrti, traganje za odgovorima o smislu i o poretku. Ivana Dimić želi da za odgovorima traga kroz literaturu, tuđe biografije i sudbine, kroz filozofiju, a zapravo je život sam uči kako se pronalazi taj smisao, i da je smisao u ljubavi prisutnoj uprkos svemu. Arzamas je mesto u Rusiji u kojem je pravljena atomska bomba. To je grad gde je Tolstoj prvi put osetio egzistencijalnu jezu približavanja smrti. A ta i takva jeza osećanje je koje glavna junakinja romana prepoznaje dok se bori sa dominantnom i energičnom majkom – objasnila je književna kritičarka.

Uz napomenu da je odnos majke i kćerke nedovoljno osvetljena tema u našoj književnosti, Jasmina Vrbavac je kao vrednost proze Ivane Dimić izdvojila i taj trenutak u kojem sukob kćeri sa dominantnom majkom ustupa prostor prihvatanju i razumevanju, upravo pred saznanjem da je majčina bolest neizlečiva. Tada ljubav postaje jedina stvarnost, uz koju se i tragično može podneti.

NIN-ova nagrada dodeljuje se 63. put u godini kada ovaj nedeljnik slavi 82. rođendan i obeležava 66 godina od obnovljenog izlaženja. Milan Ćulibrk istakao je da ovaj list nastoji da ukazuje na suštinske probleme u društvu, u vremenu u kojem je najlakše mnoge stvari prećutati. Međutim, ovo je treći put da NIN ukazuje i na humanost i dodeljuje priznanje „Ličnost godine”, prvobitno inspirisan podvigom novinarke Marijane Milosavljević, koja je svojoj prijateljici Ivani Janković dala bubreg. Drugi put nagradu je ponela košarkašica Nataša Kovačević, koja je pokazala da se granice prevazilaze ličnom snagom, a ove godine priznanje „Ličnost godine” pripalo je Brankici Kostić iz Leskovca, hraniteljki dece sa posebnim potrebama, koja je poručila da je smisao života u ljubavi i davanju sebe drugome.

Program je vodio Gorislav Papić, novinar RTS-a, a odlomke iz romana „Arzamas” čitali su Seka Sablić, Tihomir Stanić i Anica Dobra.

 

Izvor: Politika, autor: Marina Vulićević


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: