Jutro poezije u Zagrebu: Posljednja pjesnička linija obrane

Piše: Bojan Munjin

Jutro poezije i magični trokut Kavkaz-Zvečka-Blato proizašli su iz istog izvora želje za osvajanjem društvene slobode u prostoru umjetničke imaginacije

Jutro poezije
Nekadašnja gostionica Blato. Foto: Antonio Bronić/Večernji list

Postoje samo dvije pjesničke tribine u svijetu koje su stare preko pola vijeka – jedna je u Parizu, a druga u Zagrebu. Ova zagrebačka, kao što znaju svi ljubitelji pjesničke riječi u ovom gradu, zove se Jutro poezije. Osnovano je 1964. godine na obljetnicu smrti Sergeja Jesenjina, a u grupi utemeljitelja su bili Vesna Parun, Gustav Krklec, Vjekoslav Majer, Sead Alić i Berislav Nikpalj. Pjesnika nema bez boemskog duha i bez kavane, pa su tako Jutro poezije pamtile mnoge zagrebačke gostionice: „Tingl-Tangl“, „Dva ferala“, „Blato“, „Grabancijaš“, „Krivi put“, a bilo ih je još. Osim toga, pjesnici su krhke biljke, a poezija je u sadašnjem super modernom vrlom novom svijetu gotovo zaboravljena disciplina, pa je srećom pravo čudo da se zagrebačko Jutro poezije održalo sve do danas.

Jutro poezije
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Gostionica „Blato“, na uglu Masarykove i Gundulićeve ulice, odnosno tzv. buffet iz socijalističkih vremena, u kojem se vječno osjećao neizvjetreni talog duhanskog dima, vonj prosutog piva i miris jeftinih srdelica u kombinaciji s užeglim uljem, bilo je jedno od tih svetišta Jutra poezije, naročito zato što je u njega u svoje vrijeme dolazio veliki Tin Ujević i njegovo društvo pjesničkih boema s ruba. Decenijama je ogromna fotografija Tina Ujevića krasila čitav zid ove gostionice, u koju se bogobojazno i s uzbuđenjem gledalo. Tin je bio posmrtni guru svih znanih i neznanih pjesnika Jutra, koji je nakon jurcanja od Zagreba preko Beograda do Pariza i natrag, umro sredinom 50-ih u nekoj ubogoj sobici na Trešnjevci. Na obljetnicu Tinove smrti zagrebački taksisti tradicionalno su svake godine vozili ovu zanesenu boemiju na Mirogoj besplatno.

Jutro poezije
Konferencija za medije u kafiću Tip-top povodom 4. festivala Zagreb, grad poezije, 2013. godine. Foto: Marko Lukunić/PIXSELL

Umjetničko podzemlje Zagreba

Inače, gostionica „Blato“ je primarno po svom duhu, kao i po svom položaju, bila navezana na važan krak umjetničkog podzemlja Zagreba, naročito u 80-ima. Bio je to tzv. „duhanski put“ na potezu između kazališne kavane, „Kavkaza“, nenadomjestive omladinske i raskalašene „Zvečke“ i pjesnički lumpenproleterskog „Blata“, na crti manjoj od sto metara. Na njoj se u večernjim satima čitavu jednu deceniju znala nagurati i zakrčiti ulicu sva intelektualna mladost Zagreba i tušta i tma muzičara, glumaca i osobenjaka svih fela. Taj jedinstveni kulturni fenomen Zagreba koji se ugasio s ratovima 90-ih zaslužuje poseban osvrt, no treba reći da su Jutro poezije i magični trokut Kavkaz-Zvečka-Blato proizašli iz istog izvora želje za osvajanjem društvene slobode u prostoru umjetničke imaginacije. Kako su dolazila nova vremena marketinga i profita, „Blato“ (slično kao i druga dva spomenuta mjesta) prvo je pretvoreno u elegantni riblji restoran „Tip-Top“ a u novije vrijeme iznad njegovih ulaznih vrata piše „The Best CRO beef & fish steaks“. Evropski gradovi su nastavili njegovati kavane u koje su zalazili Šiler, Kafka, Volter, Bodler ili Hemingvej, a Zagreb do takve brige još nije dobacio. Slično je i s „Tingl-Tanglom“ u Mesničkoj ulici, koji je 60-ih bio „alternativna rupa“ u koju su tada na Jutro zalazili mnogi „nespravni za problem“ kako je govorio Tin, neetablirani pjesnici, pisci, glumci, slikari, muzičari i filozofi. Tamo je, kažu, Bela Krleža ispijala vino, Milivoj Slaviček je jeo grah, a Sead Alić, koji se družio s Tinom Ujevićem, recitirao je poeziju pred mnoštvom posjetitelja. Tamo su tadašnji studenti upijali filozofiju Vanje Sutlića, prozu Novaka Simića, a večeri su bile ispunjene nastupima Toma Durbešića, Rade Šerbedžije i Vlaste Knezović. Danas više nema ni „Tingl-Tangla“, a na njegovom mjestu svijetli noćni klub.

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

Susret pjesnika na Jutru poezije predstavlja prvenstveno sliku nekog starijeg Zagreba, otprilike onakvog kakvog ga zatičemo na fotografijama legendarnog Toše Dabca, u gradskim pričama novinara Franje Fuisa, na slikovitim karikaturama Andrije Maurovića ili u filmu svih Zagrepčana „Tko pjeva, zlo ne misli”. Zagreba koji je bio nekako gospodstven po toj svojoj umjetničkoj i boemskoj skromnosti i po tim čudnim pjesnicima, koji su živjeli za te svoje subote u dvanaest i tanko pivo sve do popodne. Izvorno, izraz boem je nastao od francuske riječi bohème, kojom su se opisivali nomadski Romi porijeklom iz Češke odnosno Bohemije, ali za Zagreb 60-ih i kasnije, kao i za druge južnoslavenske gradove, posebno za Beograd, njihovi boemi su bili umjetnici i pjesnici izvan struje, kojima je bila puno važnija vlastita inspiracija nego honorar kojim bi ju naplatili. Zagrebačko Jutro poezije bilo je kozmopolitsko pjesničko mjesto od početka i tako je (u smanjenom obimu) nastavilo i nakon užasa i međunacionalnih mržnji iz 90-ih. Bilo je večeri posvećenih Branku Miljkoviću, Vladislavu Petkoviću Disu i Milanu Rakiću, jednako kao i mnogim drugima, a u novije vrijeme na Jutro dolaze pjesnici iz Beograda, Pančeva, Novog Sada i iz drugih dijelova nekadašnje države.

Jutro poezije
Večer posvećena pjesniku Branku Miljkoviću 2016. u gostionici Pod starim krovovima. Foto: Davor Višnjić/PIXSELL

Usamljeni otok slobodnog i razbarušenog Zagreba

Današnje „Jutro poezije” održava se u najstarijoj zagrebačkoj gostionici, „Pod starim krovovima”, popularno „kod Žnidaršića“ u Basaričekovoj 9, koja postoji još od 1830. na Gornjem gradu, gdje se danas pjesnici sastaju svake subote u 12 sati. Njegovih slavnih voditelja u prohujalih skoro šest decenija, Ružice Orešković, Saše Meršinjaka i Roberta Roklicera, više nema, kao ni mnogih pjesnika koji su svoje stihove govorili na Jutru, no zato im se ta i dalje vitalna pjesnička družina dostojno odužila. Uz posebna izdanja zbirki pjesma pojedinih pjesnika koji su nastupali na Jutru, okupljenih u „Knjižnici Jutra poezije“, istim naporom Jutro je štampalo i dvije monografije: Jutro poezije od osnivanja do 2010. i Jutro poezije od 2010. do 2020. godine. Autori obe monografije su pjesnici Nikica Krajina i Željko Buklijaš, sadašnji voditelj Jutra na Gornjem gradu. U ovim antologijama se, kako kaže Buklijaš „na jednom mjestu vidi kakva su sve imena nastupala na tribini i kakav je objektivno ona imala značaj, bez obzira s koje visine tzv. ‘elita’ gleda na nju.“

Jutro poezije
Jutro poezije u gostionici Pod starim krovovima. Foto: Davor Višnjić/PIXSELL

Na Jutru je svake subote i dalje vrlo živo i ono ne posustaje. Dolaze novi i novi mladi pjesnici, druže se s onim starijima i ne zaboravljaju one prije njih. Popis anonimnih, kao i etabliranih današnjih pjesnika na Jutru je zaista pozamašan. Zato sadašnji pothvat Jutra poezije možemo nazvati beznadno hrabrim, jer on „Pod starim krovovima“ predstavlja usamljenički otok nekog slobodnog i razbarušenog duha nekadašnjeg Zagreba, u moru suludo brze današnjice, u kojoj vladaju staklo, čelik i novac i u kojoj više ne postoji sporost i tišina u protjecanju stihova i ljudske imaginacije i u kojoj više nema pobunjeničkog piva i jeftine rakije. Ili, kako kaže današnji voditelj Jutra poezije Buklijaš: „Dokle ljudima bude stalo, dotle ćemo i mi trajati.“

 

 

Tekst je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: