Hrvatski naslovi na 49. izdanju beogradskog FEST-a

Piše: O. R. / P-portal.net

U godini u kojoj je Berlin bio dostupan na internetu, a Kan odložen, najveća i najpoznatija filmska manifestacija u Srbiji i regionu održat će se od 7. do 16. maja ove godine

FEST

„49. FEST je festival presedana. Kalendarski će se desiti u maju mesecu, kada mu nije termin, sa limitiranim kapacitetima dvorana, sa malo gostiju iz inostranstva. U stvari najveći presedan i podvig je što se Beogradski FEST održava. U godini u kojoj je Berlin bio dostupan na internetu, a Kan odložen“, rekao je u najavi Ivan Karl, gradski sekretar za kulturu i predsednik Odbora FEST-a.

Najveća i najpoznatija filmska manifestacija u Srbiji i regionu, Beogradski međunarodni filmski festival FEST, odigrat će se ove godine pod sloganom „Povratak u budućnost“. 49. izdanje FEST-a održat će se u novom terminu, od 7. do 16. maja 2021. godine.

Ovogodišnji program predstavit će više od 70 premijernih filmova najnovije svjetske i srpske produkcije u nekoliko programskih cjelina, koje će publika moći pratiti u salama Sava Centra, Kombank dvorane, Doma omladine Beograda i Cineplexx Galerija Belgrade. Premijerno će u Srbiji biti prikazano šest srpskih dugometražnih filmova i dvije manjinske srpske koprodukcije.

Oskarovci na FEST-u

Na predstojećem FEST-u premijerno će u Srbiji biti prikazano pet ovogodišnjih dobitnika najprestižnije nagrade u svijetu filma – Oskar.

Publika FEST-a moći će pogledati filmove „Zemlja nomada” redateljice Chloé Zhao, koji je nagrađen Oskarom za najbolji film, režiju i glavnu glumicu (Frances McDormand), „Otac” Floriana Zellera, dobitnik u kategorijama glavna muška uloga (Anthony Hopkins) i adaptirani scenarij (Florian Zeller i Christopher Hampton), „Žena koja obećava” čija je redateljica i scenaristica Emerald Fennell dobila Oskara za najbolji originalni scenarij, „Zvuk metala” s nagradama za najbolju montažu i zvuk, kao i film „Minari“ Lee Isaaca Chunga, koji je dobio Oskara za najbolju glumicu u sporednoj ulozi (Youn Yuh-jung). U užem krugu izbora za najbolji film van engleskog govornog područja našao se film „Čovjek koji je prodao svoju kožu” koji je režirala tuniska autorica Kaouther Ben Hania, a bit će prikazan u Glavnom takmičarskom programu 49. FEST-a.

Hrvatski naslovi

I ove godine, na FEST-u će se naći i naslovi hrvatskih autora. Dva hrvatska dugometražna igrana filma bit će prikazana u sklopu glavnog takmičarskog programa, a jedan je dio programa FEST Focus.

Tereza37 scenaristice Lane Barić i redatelja Danila Šerbedžije prikazuje se u sklopu glavnog takmičarskog programa 49. FEST-a u Beogradu. Film je svjetsku premijeru imao na prošlogodišnjem Pulskom filmskom festivalu, na kojem je osvojio čak šest Zlatnih arena, a međunarodnoj publici prvi put se predstavio na 36. Međunarodnom filmskom festivalu u Varšavi. Tereza37 od tada putuje po festivalima diljem svijeta, a osim u Puli, nagradom se ovjenčao na prošlogodišnjem Zagreb Film Festivalu, na kojem je osvojio nagradu publike u programu ‘Ponovno s nama’, Zlatni bicikl. Film je nastao u produkciji kuće Focus Media, a producentica je Irena Marković.

Uz Terezu37, u takmičarskom programu 49. FEST-a prikazuje se i najnoviji uradak Dalibora Matanića, Zora. Riječ je o drugom dijelu ‘Trilogije Sunca’ (Zvizdan, Zora, Sumrak). Kao i u Zvizdanu, Matanić i u Zori uz režiju potpisuje i scenarij filma. Film je svoju svjetsku premijeru imao u studenom 2020. godine, u takmičarskom programu Filmskog festivala ‘Black Nights’ u Tallinnu. Zora nastaje u produkciji Kinorame, Ascent Filma i RAI Cinema. Producentica je Ankica Jurić Tilić, a koproducenti su Andrea Paris, Matteo Rovere i Ines Vasiljević.

U programu naziva FEST Fokus, koji skreće pažnju na hrabra autorska ostvarenja, prikazuje se Ribanje i ribarsko prigovaranje Milana Trenca. Riječ je ekranizaciji istoimenog renesansnog spjeva Petra Hektorovića koji je svjetsku premijeru imao na prošlogodišnjem Pulskom filmskom festivalu, na kojem je osvoji tri Zlatne arene. Film je međunarodnu premijeru imao u natjecateljskom programu drugog izdanja Međunarodnog filmskog festivala u južnokorejskom gradu Gangneung. Ribanje i ribarsko prigovaranje nastalo je u produkciji Studija devet, a producenti su Boris Veličan i Milan Trenc.
Podsjetimo, ovaj film je dobio preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja svim srednjoškolskim nastavnicima koji tijekom nastavne godine 2020./2021. s učenicima planiraju odlazak u kino.

Detaljan program ovogodišnjeg FEST-a potražite na službenoj stranici festivala.


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: