Gojko Nikoliš: general i mirotvorac čija je misija izviždana

Piše: Bojan Munjin

Na današnji dan rođen je Gojko Nikoliš, liječnik, antifašist i pisac, tužni simbol sudbine velikog broja onih Srba iz Hrvatske, koji su unatoč beskonačnoj mržnji i nasilju na ovim prostorima, pokušavali mirnim putem ispravljati krivu Drinu

Gojko Nikoliš

Bio je sudionik španjolskog građanskog rata kao dobrovoljac na strani republikanaca. Za vrijeme toga rata bio je direktor bolnice u Pontonesu, na pola puta između Valencije i Seville, kasnije i načelnik saniteta u bataljonu Devete internacionalne brigade, u vrijeme čuvene bitke na Ebru 1938. godine. Španjolska republika taj je rat nažalost izgubila, fašisti generala Franka ušli su marta 1939. u Madrid, a taj čovjek, Gojko Nikoliš, liječnik po profesiji, interniran je zajedno s pola miliona republikanskih boraca u logore u Francuskoj.

Na početku Drugog svjetskog rata, nakon raspada kraljevine Jugoslavije, Nikoliš se pridružio antifašističkom pokretu na južnoslavenskom tlu u borbi protiv nacista. Bio je vijećnik Prvog i Drugog zasjedanja AVNOJ-a i vijećnik Prvog, Drugog i Trećeg zasjedanja ZAVNOH-a. U Užicu u oktobru 1941. godine, u vrijeme trajanja slavne Užičke republike, prvog većeg oslobođenog područja u Evropi u Drugom svjetskom ratu, Nikoliš je na čelu saniteta partizanskih jedinica, na kojem će ostati do kraja rata.  Rukovodio je spašavanjem ranjenika u Igmanskom maršu i za vrijeme Bitke na Neretvi. Tokom rata izgubio je suprugu Ivanku, koju je ustaška policija ubila u Zagrebu i brata Dušana, kojeg je ubila beogradska policija nacističkog kolaborantskog generala Milana Nedića. Kraj rata Nikoliš je dočekao u činu general-pukovnika i na dužnosti načelnika sanitetske službe u JNA.

Kako je sve počelo i odakle je Nikoliš porijeklom? Rođen je na današnji dan, 11. augusta 1911. godine u selu Sjeničak Lasinjski kod Vrginmosta na Kordunu, u porodici pravoslavnog sveštenika. Nakon gimnazije u Karlovcu i Sremskim Karlovcima, studij medicine završio je u Beogradu. Nakon gotovo decenijske ratne epopeje, Nikoliš je obavljao visoke dužnosti kao vojni liječnik, a jedno vrijeme bio je i jugoslavenski ambasador u Indiji. Publicističkim i književnim radom bavio se od rane mladosti. Početkom osamdesetih objavljuje svoje zapažene memoare pod nazivom „Korijen, stablo, pavetina“. Ti memoari bili su lišeni pretjerane ideologizacije, već su na dramatičan i iskreni način pisani perom čovjeka koji je svojim životom svjedočio najtragičnije i najturbulentnije godine 20. vijeka. Pjesnik Branko Miljković zapitao se u jednom stihu, „da li će sloboda umeti da peva kao što su sužnji pevali o njoj“, a Gojko Nikoliš je vrlo brzo nakon Drugog svjetskog rata doživio stanovito otrežnjenje od svojih mladalačkih ideala. U memoarima on piše kako je u poslijeratnoj Jugoslaviji „uspostavljena snažna vertikalno ustrojena partijska vlast koja je djelovala autonomno, paralelno s državom. Takvoj vlasti misleći ljudi, nezavisni intelektualci, skloni preispitivanju stvarnosti i spremni za suštinsku, a ne samo na ‘konstruktivnu’ kritiku, bili su kamen o vratu kojeg se što prije trebalo riješiti.“

Krajem života Nikoliševi ideali doživjet će potpuni slom. Prvo je, krajem 80-ih, kada se socijalistička Jugoslavija tiho, neumitno i sve brže gasila, Nikoliš postao predmetom poruge u bizarnoj humoresci „Vojko i Savle“, koja je izašla u beogradskoj Politici. U njoj je posprdno nazvan članom „penzionerskog kluba bivših socijalističkih rukovodilaca“ koje je pregazilo vrijeme, iako je Nikoliš  bio jedan od prvih intelektualaca lijeve provenijencije koji se, u periodu poslije Tita, javno zalagao za višestranački sistem. Drugi put početkom 90-ih, kada se nebo jako smračilo i kada je novi rat već kucao na vrata, Nikoliš je govorio na jednom skupu zabrinutih i uznemirenih Srba iz Hrvatske, u dvorani Sava centra u Beogradu. U tom govoru Nikoliš je rekao kako „politička strategija Tuđmanovog režima prema Srbima u Hrvatskoj predstavlja tihi, potajni genocid“, te da razumije strahovanje svojih zemljaka, ali izlaz iz katastrofe on nije vidio u ratu, već „u mirnom, demokratskom raspletu krize“. Put iz sunovrata Nikoliš je nalazio u savezu s demokratskim Hrvatima, u suživotu u okviru Hrvatske i u Gandijevoj taktici nenasilja, kojom bi se obnovila nekadašnja kulturna prava Srba, ona koja su postojala za vrijeme Austro-Ugarske. Na tom skupu Nikoliš je bio izviždan. Potpuno razočaran napustio je Jugoslaviju i odselio se u Francusku. Umro je 10. jula 1995. godine i kremiran je u francuskom gradu Le Mansu.

Gojko Nikoliš, liječnik, antifašist i pisac, tužni je simbol sudbine velikog broja onih Srba iz Hrvatske, koji su unatoč beskonačnoj mržnji i nasilju na ovim prostorima, pokušavali mirnim putem ispravljati krivu Drinu svih balkanskih nesporazuma i koji u tome nisu uspjeli.

 

Ministarstvo kulture


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: