Doktor Sava lažnom zarazom spašavao Rome

Piše: O. R. / P-portal.net

Zahvaljujući doktoru Savi koji je proglasio lažnu epidemiju pegavog tifusa, trstenički Romi spasili su se sigurne smrti

„Rat je završen u proleće 1945. godine. Ratna stradanja polako odlaze u zaborav, njih se više ne sećaju njihovi mlađi savremenici i deca onog vremena. Međutim, u naselju Roma u Osaonici, predgrađu Trstenika, dan kada se odlučivalo o opstanku ili uništenju, ostao je trajno obeležen kao sudnji dan i novi život. Taj dan 14. oktobar 1942. godine, svake godine se slavi u čast njihovog spasitelja i ‘svetitelja’, doktora Save. Praznično slavlje počinje od ranog jutra, kada se celom mahalom zaori vesela pesma i svirka. Potom se, svečano odeveni, osaonički Romi okupe i ulicama Trstenika krene vesela procesija. Na čelu povorke, umesto ikone Svetog Save, visoko uzdignuta, uramljena i okićena velika fotografija doktora Save. A iza nje transparent: ‘Doktor Sava – naša Slava!’ i zastave“ – ovim rečima slavlje osaoničkih Roma i njihov jedinstveni praznik Dan spasenja opisuje Aleksandar D. Miličević u knjizi „Dr. Sava Stanojević, narodni lekar, humanista i patriota“.

„Kume doktore Savo, spasavaj. Nemci će nas sve pobiti!“

Godine 1942. doktor Stanojević spasio je od sigurne smrti čitavu romsku zajednicu sela Osaonica, koja je u to vrijeme brojala oko 300 duša. Načuvši da stiže nemačka vojska, 14. oktobra osaonički Romi su potražili pomoć od doktora Stanojevića. Nacisti su za Osaonicu imali isti plan kao za romske zajednice širom Evrope – selo spaliti, njegove žitelje likvidirati.

Nekoliko dana ranije u Osaonici su preminula dvojica seljaka, jedan od tuberkoloze, a drugi od starosti. Doktor Stanojević dosetio se i proglasio ih prvim žrtvama zaraze, a na prilazu Osaonici postavio je table s natpisom – OPREZ PEGAVI TIFUS. Izolovao je kompletno naselje i unapred obavestio nemačke komande u Kruševcu i Nišu o zarazi. Kada je oficir kaznene ekspedicije sa kamionima punim vojnika i mitraljeza stigao u naselje, nije smeo da uđe, pa je proverio radio vezom svoje komande i vrlo brzo napustio varoš. Iako od tifusa nije bilo ni traga, Romi Trstenika su tada još šest meseci bili u „karantinu“.

Trstenička romska populacija je, zahvaljujući podvigu doktora Save, bila jedna od retkih na čitavoj srpskoj, ali i evropskoj teritoriji, koju je okupirao tadašnji Treći rajh, odakle nije streljan ili u logore odveden ni jedan pripadnik romske zajednice.

Doktor Sava Stanojević (1898-1982), trstenički doktor, nosilac Albanske spomenice, doktorirao je na Sorboni 1925. godine, a Ministarstvo zdravlja Kraljevine Jugoslavije rasporedilo ga je na službu u Trstenik 5. februara 1931. godine.

„Romi su se svom anđelu spasiocu zahvalili (i danas to čine), na sebi svojstven način. Svakog 14. oktobra, iz Stare čaršije u Osaonici kreće duga povorka ka kući doktora Save. Oni nose uramljene slike dr Save na kojima piše „Sveti Sava“ i „Doktor Sava – naša slava“. Povorka bi se zaustavila pred Savinom kućom u Obilićevoj ulici br. 11, doktor Sava bi se popeo u čezu sa svojom suprugom Darom i Romi bi ih odvezli sve do centra grada gde bi bila izvođena predstava Ciganska bol“ – stoji u knjizi Aleksandra D. Miličevića o doktoru Savi.

Trstenički Romi, ali i ostali meštani ovog gradića u centralnoj Srbiji i danas se sećaju i obeležavaju spomen na doktora Savu. Trstenički Dom zdravlja i danas nosi ime po ovom velikom humanisti, koji je žiteljima trsteničke opštine podario najplodotvornije godine svoje doktorske karijere.

Više o doktoru Savi Stanojeviću i trsteničkim Romima iz Stare čaršije možete saznati iz odlomaka spomenute knjige Aleksandra D. Miličevića na stranici Trsteničani.rs.

U nastavku možete pogledati kratki dokumentarni film „Zahvalnost“, reditelja Jovana Rančića, snimljen 1968. godine. Film prikazuje slavlje trsteničkih Roma i pozorišnu predstavu koju su Romi osmislili i odigrali u čast doktoru Savi Stanojeviću.

 

Fotografije: Trstenicani.rs


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: