Čudesna biljka bosiljak

Piše: Dijana Savić

Bosiljak (Ocimum basilicum L.) je biljka porijeklom iz Južne Azije, široko je rasprostranjena u Središnjoj i Južnoj Americi, a u Europi su najveći proizvođači bosiljka Francuska i Italija. Ova insekticidna …

Bosiljak (Ocimum basilicum L.) je biljka porijeklom iz Južne Azije, široko je rasprostranjena u Središnjoj i Južnoj Americi, a u Europi su najveći proizvođači bosiljka Francuska i Italija.

Ova insekticidna i repelentna, ali i ljekovita biljka koja se koristi i u kulinarstvu kod nas se uzgaja samo u kulturi. Riječ bosiljak potječe od grčke riječi basilikon, što znači kraljevski i pokazuje poštovanje drevnih kultura prema ovoj biljci. Latinski naziv biljke (Ocimum basilicum L.) je izveden od ozein – mirisati i basileus – vladar, što bi u prijevodu značilo vladar mirisa. Unutar roda Ocimum postoji 30 do 160 vrsta, a gospodarski najvažnije vrste su: Ocimum americanum L., Ocimum x citriodorum Vis., Ocimum gratissimum L. 

Bosiljak je razgranata jednogodišnja biljka, visine 20 – 25 cm u obliku grma, osrednje razvijena korijena, mekanih okruglastih listova koji mogu biti žuto zeleni, tamno zeleni, ljubičasti i crvenkasti, a što zavisi o kultivaru i plodnosti tla. Cvijetovi su sitni, skupljeni u gornjem djelu stabljike. Bijele su do svijetlozužičaste boje. Biljka cvijeta od početka lipnja pa do kraja kolovoza. Plod je kalavac tamnosmeđe do crne boje, sitan, taman i sjajan, okruglog oblika i dobre klijavosti, 90 – 95 %. Bosiljak voli topla i svijetla staništa, a vegetacijsko razdoblje bosiljka uzgojenog iz sadnica traje 170 do 180 dana. Bosiljak se dobro uklapa u svaki plodored jer guši korove, a na našim balkonima i prozorima u malim teglama dobro će se uklopiti ljeti jer svojim mirisom odbija muhe, komarce i ose. Lišće bosiljka sadrži limonen, ciklički terpen i mentol što biljci daje karakterističan miris i na taj način odbija štetnike od biljke.

Uvarak od bosiljka uspješno tjera krumpirovu zlaticu sa usjeva. Osim na krumpirovu zlaticu bosiljak djeluje i na lisne uši, voda se ugrije do vrenja u koju dodajemo sviježi bosiljak, sipati u omjeru voda: bosiljak 4:1, poklopiti i ostaviti da se ohladi. Ovaj pripravak se može koristiti odmah nakon hlađenja. Bosiljak učinkovito dijeluje i na crvenog voćnog pauka. Eterično ulje bosiljka ima također repelentno djelovanje, ali i fungicidno, nematocidno i antibakterijsko. Dokazano je fungicidno djelovanje na rod gljivica Aspergillus flavus, koje uzrokuju kontaminaciju aflatoksinima, toksičnim i kancerogenim spojevima. Poznato je da ulje bosiljka ima insekticidno djelovanje zbog čega se koristi u zaštiti ljudi i životinja od najezde kukaca štetnika poznatih kao vektori različitih bolesti. Smatra se da će uskoro biljni insekticidi kao sigurniji i ekološki prihvatljiviji pokrivati 10 – 15 % svijetskog tržišta. Eterično ulje bosiljka sadrži najviše metilkavikola (55%), estragola i eugenola. Eugenol cijeloj biljci daje krarakterističan miris i aromu. Ulje sadrži još 1,8 – cineol, kamfen, kamfor, linalol, ocimen i pinen. Biljka osim eteričnog ulja sadrži i vitamin B1 (od 0,1 do 0,2 mg) i vitamin C (150 do 250 mg) te karoten (1,2 do 2,8 mg).

S obzirom da ima jaka antioksidativnia svojstva, povoljno djeluje na naš imunološki sustav, potiče apetit i probavu. Energetski čisti i razbistruje, pomaže nam donijeti odluke.

 

 


Ako imate prijedlog teme za nas, javite se na portal@privrednik.net

Pratite P-portal i na društvenim mrežama: