Četiri medalje za Hrvatsku na Europskim igrama

Piše: P-portal.net

Na prvim Europskim igrama u Bakuu karatašice Hrvatske osvojile su tri medalje u prva dva dana natjecanja. Karatistica Maša Martinović osvojila je zlato u kategoriji iznad 68 kilograma pobijedivši u …

Na prvim Europskim igrama u Bakuu karatašice Hrvatske osvojile su tri medalje u prva dva dana natjecanja.

Karatistica Maša Martinović osvojila je zlato u kategoriji iznad 68 kilograma pobijedivši u nedjelju u finalu Turkinju Meltem Hocaoglu 5-0.

“Sretna sam i ponosna što sam osvojila prvo zlato za Hrvatsku na europskim igrama. Ovo je moj najveći rezultat u karijeri. Ponovilo se finale EP-a i ponovo sam pokazala da sam najbolja u Europi,” kazala je 25-godišnja Čakovčanka.

Martinović je osvojila već četvrtu medalju za Hrvatsku u Bakuu pri čemu treću u karateu. U subotu je Jelena Kovačević osvojila srebro, a Ana Lenard broncu, a brončano odličje pripalo je i hrvaču Dominiku Etlingeru. “Vjerujem kako će do konca EI biti još medalja,” dodala je.

Martinović je na putu do zlata bila impresivna. U pet borbi ostvarila je pet sigurnih pobjeda. U skupini je pobijedila domaću djevojku Ajtanu Samadli (2-1), Šveđanku Hanu Antunović (2-1) i Francuskinju Nadege Ait Ibrahim (8-2). Potom u polufinalu i Ruskinju Ivanu Zajcevu (5-2), a zatim u finalu i Turkinju.

Martinović je magistra farmacije i radi u Svetoj Nedjelji što iziskuje dosta odricanja. Slobodnog vremana gotovo da i nema.

“Drugi ljudi u karateu su profesionalci, dok ja imam posao.”

Jeleni Kovačević srebro

Karatistica Jelena Kovačević osvojila je srebrnu medalju u subotu nakon što je u finalu kategorije do 55 kilograma izgubila od Francuskinje Emily Thouy 1-2.

Jelena je tako postala prva hrvatska osvajačica odličja na premijernim europskim igrama koje do 28. lipnja traju u glavnom gradu Azerbajdžana.

“U polufinalu sam pobijedila Španjolku od koje sam izgubila za broncu na zadnjem europskom prvenstvu. Bile su to borbe koje su se mogle prelomiti na obje strane. Možda sam se i mrvicu opustila ulaskom u finale, ne u onom sportskom smislu, nego sam već znala da je medalja u džepu,” kazala je Kovačević.

Na putu do srebra je imala pet borbi. Prva borba u skupini protiv Turkinje Tuba Yakan završila 0-0, a potom protiv Luksemburžanke Jenny Warling 1-1. U ključnom okršaju za prolaz u polufinale svladala je domaću djevojku Ilhu Gasimovu 1-0 i osvojila prvo mjesto. U polufinalu je porazila Španjolku Cristinu Garciu Ferrer 2-1. U završnoj borbi srebrna sa svjetskog prvenstva 2014. godine je u samoj završnici stigla do pobjede.

“Finale je bilo u egalu, pokušala sam, no načinila sam jednu manju pogrešku,” priznala je Jelena.

Kovačević u svojoj riznici ima šest medalja s europskih prvenstava, pri čemu i dva zlata, te po jedno srebro i broncu sa svjetskih prvenstava. Najveći uspjeh ostvarila je 2009. na Tajvanu na World Games – olimpijadi neolimpijskih sportova gdje je osvojila zlato, baš kao i na Combat games u Pekingu 2010. Sada je postala i prva hrvatska osvajačica odličja na Europskim igrama.

“Sve u svemu zadovoljna sam. Postala sam prva hrvatska sportašica koja je na EI osvojila medalju što mi laska.”

Ana Lenard osvojila broncu

Hrvatska karatistica Ana Lenard osvojila je treće mjesto na Europskim igrama u Bakuu nakon što je u susretu za broncu u kategoriji do 61 kg pobijedila Slovenku Tjašu Ristić 6-0.

“Jako sam zadovoljna, jer sve te cure su izuzetno spremne i pripadaju u europski vrh. Trebalo je biti izuzetno spreman da bi se uzela medalja. Naravno, svaki sportaš želi osvojiti zlato ili ući u finale, a meni je to izmaknulo za dlaku. Sve je dobro samo moram popraviti neke stvari,” kazala je Lenard.

Nakon što je prošla skupinu kao drugoplasirana 24-godišnja Samoborka je polufinalu izgubila od aktualne europske prvakinje Francuskinje Lucie Ignace 0-1. Ignace je povela u četvrtoj sekundi borbe i nakon toga više nije bilo promjene rezultata. Francuskinja je bila bolja od Lenard i u finalu nedavnog EP-a u Istanbulu u ožujku ove godine, a tada je slavila s uvjerljivih 6-0.

“Ne mogu vjerovati da sam opet napravila iste pogreške. Gotovo iste kao i u finalu europskog prvenstva. Ona je to naravno kaznila. Voljela bi da sam više napadala.”

Najbolja samoborska sportašica je do polufinala stigla nakon što je u skupini osvojila drugo mjesto iza Turkinje Merve Coban. Njihova međusobna borba je završila 0-0, a potom je Ana deklasirala Azerbajdžanku Faridu Abijevu (6-0). U posljednjoj borbi u skupini protiv Ruskinje Ingride Sučankove nije bilo pobjednice.

“Sada napokon slijedi odmor. Bila je to izuzetno naporna i teška sezona,” poručila je na kraju.

Dominik Etlinger osvojio brončanu medalju

Hrvač Dominik Etlinger osvojio je treće mjesto u kategoriji do 71 kg na Europskim igrama u Bakuu. Etlinger je u borbi za broncu pobijedio Bugara Svilena Kostadinova 4-0 i stigao do velikog uspjeha.

“Presretan sam zbog osvojene medalje. Uoči natjecanja nisam niti znao svoj ždrijeb. Praktički kada sam došao u dvoranu sam saznao s kim se borim.” kazao je 23-godišnji član zagrebačkog Metalca.

Etlinger je ove godine osvojio 2. mjesto na prvenstvu Europe u hrvanju za mlađe seniore (do 23 godine), a na posljednjim Mediteranskim igrama u turskom Mersonu 2013. osvojio broncu.

Etlinger je u prvom kolu bio slobodan, a u osmini finala je pobijedio Portugalca Zuraba Bekaurija (5-0). U četvrtfinale je poražen od domaćeg hrvača Rasula Čunajeva (0-3), međutim kako je Čunajev stigao do finala, Etlinger je dobio novu priliku kroz repesaž. U prvoj borbi je pobijedio Moldavca Daniela Caztargu (3-1), a potom u meču za broncu bio uvjerljiv.

Izvor: Hrvatski Olimpijski Odbor